Literatura w sutannie

Wieczorem 17 października, w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu odbyło się spotkanie autorskie z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem oraz z ks. Wojciechem Kanią.

Wydarzenie to, zorganizowane w ciepłej i kameralnej atmosferze, skupiło się na publikacjach obu duchownych, którzy podzielili się refleksjami na temat swojej twórczości.

Bp Krzysztof Nitkiewicz zaprezentował najnowszą książkę „Olejek różany”, piąty tomik serii sensacyjno-detektywistycznej. Posługując się postacią ordynariusza fikcyjnej Diecezji Rzymkowieckiej Bernarda Włóczyńskiego, autor wplata w opowiadania osobiste przeżycia i przemyślenia.

– Piszę w wolnym czasie, najczęściej wieczorową porą. Przynosi mi to wiele radości i jest okazją, żeby szczerze porozmawiać z czytelnikiem o różnych ważnych sprawach, a przy okazji natchnąć go optymizmem. Dlatego wszystkie historie, nawet te najbardziej zagmatwane, dobrze się kończą. Wiara naprawdę czyni cuda. Oczywiście wiara w Boga. Stąd aspekt sensacyjny, czy wręcz kryminalny moich historii, jest w zasadzie pretekstem. Przy okazji nie brakuje w nich wspomnień z Rzymu, w którym spędziłem tyle lat i wątków z podróży po Wschodzie – mówił bp Nitkiewicz.

Ks. Wojciech Kania przedstawił swoją książkę „Dwa, trzy, cztery”, w której spokojne miasteczko Sandomierz staje się tłem dla serii tajemniczych morderstw. Podejrzenia padają na sektę dokonującą rytualnych zbrodni, a wnikliwe śledztwo lokalnego dziennikarza Kuby oraz sierżanta Mikołajczyka prowadzi do odkrycia mrocznych tajemnic bogatych sandomierskich rodzin. Podczas spotkania autor opowiadał o swoich inspiracjach, sposobie pisania oraz wyjaśnił, dlaczego akcję książki osadził właśnie w Sandomierzu. Jak podkreślił, to miasto ma niepowtarzalny klimat, który idealnie współgra z tajemniczymi wątkami jego powieści.

Ks. Kania zapowiedział także drugą część kryminału, która ukaże się w niedługim czasie, wzbudzając wśród uczestników spotkania ciekawość co do dalszych losów bohaterów i nowych intryg kryminalnych w Sandomierzu.

Literackie spotkanie poprowadziła Joanna Sarwa, która umiejętnie moderowała dyskusję, zadając pytania i otwierając przestrzeń do refleksji nad inspiracjami, które kształtują twórczość obu duchownych.

Wieczór wzbogacił również akcent muzyczny – klerycy wraz z rektorem ks. Michałem Powęską wykonali dwa utwory z repertuaru Starego Dobrego Małżeństwa. Nie zabrakło także słodkiego akcentu – uczestnicy mogli skosztować różanych ciasteczek, przygotowanych według klasztornej receptury.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Wydawnictwa Diecezjalnego, na czele z dyrektorem ks. Leszkiem Pachutą, mieszkańcy Sandomierza, siostry zakonne, klerycy i księża.

Ks. Grzegorz Słodkowski
Rzecznik Diecezji Sandomierskiej