Święty Antoni, nasz patronie

Pątnicy wyruszyli wczesnym rankiem, bo już o godz. 4.00 rano z Janowa Lubelskiego.

– Wychodzimy wraz ze wschodem słońca, bo przed nami ponad 40 km trasy. W tym roku pogoda nie bardzo sprzyjała, bo dwukrotnie zmoczył nas deszcz. Nie przeszkodziło to jednak w radosnym dotarciu do celu. Muszę przyznać, że tę pielgrzymkę zainicjowali sami parafianie, którzy chcieli powrócić do dawnych tradycji pielgrzymowania do św. Antoniego w Radecznicy. Po sześciu latach możemy powiedzieć, że powrót do tradycji udał się, a pielgrzymka do św. Antoniego cieszy się coraz większym udziałem pątników, pośród których jest wiele osób młodych. Mimo upływu wieków cały czas św. Antoni cieszy się dużym kultem w tym rejonie, więc na pielgrzymkę wyruszają osoby, które chcą mu powierzyć swoje trudne sprawy – poinformował ks. Tomasz Lis.

Trasa nie jest łatwa, ciągnie się przez malownicze Roztocze, gdzie nie brakuje podejść. W tym roku wszyscy pielgrzymi dzielnie pokonali trasę. Pielgrzymi szlak wiedzie przez Wólkę Ratajską, Godziszów, Branew, Goraj, Hosznię i Gilów. Podczas trasy do grupy dołączali pątnicy z Godziszowa, Branwi, Dzwoli i Kocudzy. Nie brakowało także pątników, którzy po raz pierwszy ruszyli na trasę, którzy przybyli nawet z odległych miejsc: Rzeszowa, Lublina, Sandomierza i nawet z Warszawy. Nad śpiewem czuwała grupa muzyczna, nad bezpieczeństwem czuwali porządkowi i grupa kierowania ruchem, a nad zdrowiem pątników zespół medyczny. Opiekę duchową sprawowało czterech kapłanów.

Pątnicy w godzinach popołudniowych dotarli do sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy i wzięli udział we Mszy św. polowej przy źródłach św. Antoniego. – Dziękuję sztabowi pielgrzymkowemu, czyli grupie wspaniałych ludzi, którzy całym sercem zaangażowani są przygotowanie i poprowadzenie pielgrzymki. Dziękuję wszystkich służbom i osobom zaangażowanym w organizację. To dzięki nim tradycja, która istniała we wspomnieniach powróciła we wspaniałym dziele wspólnego pielgrzymowania – podsumował ks. Tomasz Lis.

PODZIEL SIĘ
Ks. Grzegorz Słodkowski
Rzecznik Diecezji Sandomierskiej
tel. 538 628 370
rzecznik@diecezjasandomierska.pl
Redaktor "Gościa Sandomierskiego"
http://sandomierz.gosc.pl/