Parafia pod wezwaniem św. Wojciecha Biskupa i Męczennika
Sanktuarium Świętego Wojciecha
woj. podkarpackie, pow. Nisko, gm. Ulanów
37-410 Ulanów, ul. Św. Wojciecha 29, tel. 15 876 41 05
www.bieliny.parafia.info.pl
INFORMACJE O PARAFII
Osada Bieliny prawdopodobnie powstała już w IX w. Jej powstanie związane było z przystanią rzeczną na Sanie, która nosiła nazwę „Targowisko”. Pierwszym wzmiankowanym przez Jana Długosza właścicielem Bielin był Jan Jugoszowski. Parafia powstała w tej miejscowości w 1241 r. Pierwotnie posiadała bardzo duży obszar – sięgała prawdopodobnie po Trześń k. Sandomierza i Sokołów Małopolski k. Rzeszowa. Z tego względu z jej terytorium utworzono szereg parafii, m.in. Racławice, Nisko, Turbia, Ulanów i Górno. Pierwszy drewniany kościół wspomniany został w spisach świętopietrza z 1326 r. Nosił wezwanie św. Wojciecha, biskupa i męczennika, co związane było z legendą głoszącą, jakoby w drodze do Prus święty miał się zatrzymać w Bielinach. Podczas obchodów jubileuszu tysiąclecia męczeńskiej śmierci św. Wojciecha w 1997 r. dekretem bpa W. Świerzawskiego kościół w Bielinach podniesiony został do rangi Sanktuarium św. Wojciecha. Parafia w swojej historii posiadała kilka drewnianych świątyń, które ulegały pożarom (1662, 1711, 1753). W 1869 r. do Bielin przybyły siostry dominikanki, które założyły tam swój klasztor wraz z kaplicą (oddany do użytku w 1876 r.). Kościół parafialny pw. św. Wojciecha zbudowany został w latach 1763-1770 z fundacji księżnej Elżbiety Anny Dulskiej, córki Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Uroczyste poświęcenie tej świątyni miało miejsce w 1852 r. Restauracja kościoła, którą przeprowadził Teofil Kopystyński, odbyła się w 1893 r. Świątynia od 2007 r. przechodzi stopniową konserwację (m.in. w latach 2014-2016 prowadzono gruntowne prace przy polichromii). Świątynia jest murowana z cegły i kamienia, barokowa, nieorientowana. Elewacja frontowa jest dwukondygnacyjna, zwieńczona trójkątnym tympanonem. Prostokątna nawa poprzedzona jest od wschodu kwadratowym przedsionkiem. Drugi (zapewne wtórny) przedsionek wybudowano przy południowej ścianie kościoła. Część prezbiterialna świątyni węższa od nawy, mieści w centrum prostokątne prezbiterium, za którym jest zakrystia. Nawa i prezbiterium zostały przykryte kolebką z lunetami. Ściany kościoła pokrywają malowidła. Najcenniejsze, późnobarokowe, iluzjonistyczne malowidła zdobią wnętrze nawy i prezbiterium (Gabriel Sławiński, II poł. XVIII w.). W większości barokowe jest także wyposażenie kościoła. Z II poł. XVIII w. pochodzi ołtarz główny (obraz malował I. Fries z Insbrucka ok. 1881 r.), ołtarze boczne, ambona, chrzcielnica z oprawą. Prospekt organowy wykonał Aleksandrer Żebrowski ze Lwowa w 1889 r. We wnętrzu nawy umieszczono epitafia. Zespół kościelny składa się z kościoła, dzwonnicy i ogrodzenia z bramkami.
Msze święte:
– w niedziele i święta: 7.00, 11.00
– w dni powszednie: 7.00, 17.00
– w święta państwowo zniesione: 7.00, 17.00
Odpusty: św. Wojciecha (23 kwietnia), NMP Szkaplerznej (16 lipca).
Kaplice filialne
Bieliniec – kaplica pod wezwaniem Matki Kościoła, położona 4 km od kościoła parafialnego. Przebudowana została z domu ludowego, przekazanego na potrzeby parafii w 1985 r. Prace adaptacyjne przeprowadzono w 1992 r. pod kierunkiem ks. Jana Jagodzińskiego. Kaplica jest jednonawową budowlą z ceglanymi, skośnymi szkarpami i obramowaniem wejścia głównego, przykryta została dwuspadowym dachem. Jej doświetlenie umożliwia przeszklona ściana frontowa ponad trójkątnym obramowaniem wejścia oraz trójki trójkątnych lunetek po bokach. Dach wieńczy skośna iglica.
Msze święte:
– w niedziele: 8.30
– w środy: 15.30
– w święta państwowo zniesione: według ogłoszeń
Odpust: NMP Matki Kościoła.
Glinianka – kaplica pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła, położona 5 km od kościoła parafialnego. Wzniesiona została w latach 1982-1983 wg projektu inż. Romana Gorczycy. Pracami kierował ks. Władysław Rachwał. Budowla jest jednonawowa, z centralnie położoną wnęką na frontonie, skrywającą główne drzwi. W ścianach znajdują się klasyczne okna, zaś na dachu wznosi się tradycyjna wieżyczka-sygnaturka z blaszaną koroną i iglicą.
Msze święte:
– w niedziele i święta: 9.30
– w piątek: 15.30
– w święta państwowo zniesione: według ogłoszeń
Odpust: św. Piotra i Pawła (29 czerwca)
Dom zakonny:
Zgromadzenie Sióstr Zakonu Św. Dominika w Polsce (Siostry Dominikanki)
37-410 Ulanów, Bieliny, ul. Św. Wojciecha 8, tel. 15 876 33 15
Kaplica pod wezwaniem św. Józefa, poświęcona w 1887 r.
Do parafii należą: Bieliny, Bieliniec, Bukowina, Glinianka, Rędziny, Wólka Bielińska.
Ogólna liczba mieszkańców: 2475.
Kapłani pochodzący z parafii: W. Bukowiński, Z. Kudyba, J. Mromliński, J. Andrzejewski, W. Bieńko, Ł. Kruk.
Siostry zakonne pochodzące z parafii: koła żywego różańca, Koło Przyjaciół WSD, Liturgiczna Służba Ołtarza, Ruch Światło-Życie, schola.
Grupy parafialne: Apostolstwo Dobrej Śmierci, Koło Przyjaciół Radia Maryja i Telewizji Trwam, Legion Maryi, Liturgiczna Służba Ołtarza, Ruch Światło-Życie.
Cmentarz: parafialny, odległość od kościoła parafialnego 1 km.
Kaplica cmentarna pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Wybudowana na początku lat 90-tych XX w. Poświęcona w 1991 r. przez bpa E. Frankowskiego.
OBSADA PERSONALNA
Proboszcz - Ks. Wojciech Szpara |
Wikariusz - Ks. Jacek Grdeń (od 2021 r.) |