Od 27 czerwca do 13 lipca w Uhercach Mineralnych, rodziny skupione w Domowym Kościele tworzyły mały Rzym poprzez jedność z Oazą Rodzin III stopnia, która odbywała się w Stolicy Piotrowej. Podczas trwania rekolekcji uczestnicy odkrywali znaczenie świątyń Wiecznego Miasta oraz ich świętych patronów. Dopełnieniem rozważań były pielgrzymki do lokalnych kościołów. Centralnym punktem każdego dnia była Eucharystia w tym kościele oraz Liturgia Godzin połączona z kontemplacją tajemnicy różańca.
Jak zauważa para moderatorska – Wiesława i Mirosław Bąkowie – spotkanie z żywym Kościołem pozwalało odkrywać bogactwo darów złożonych w sercach ludzi. Charyzmat wspólnot umożliwił rozeznanie swojego miejsca w Kościele poprzez włączenie się po rekolekcjach w poszczególne diakonie ruchu. Nieocenionym darem było spotkanie w małej grupie. Codzienny dialog małżeński i spotkanie w grupach rekolekcyjnych był czasem budowania jedności małżeńskiej – dodają małżonkowie.
Wyjątkową chwilą w czasie trwania rekolekcji był dzień wspólnoty, który odbył się w Rzepedzi. Podczas jego trwania uczestnicy rekolekcji mogli doświadczyć piękna kościoła żywego. Dzięki temu międzypokoleniowemu spotkaniu, wszyscy, rodziny, młodzież i dzieci, poczuli się zaproszeni do podjęcia hasa obecnego roku jakim jest „Kościół żywy”.
Wybierając się na rekolekcje w Uhercach Mineralnych, nie zdawaliśmy sobie sprawy jak bardzo ważną rolę odgrywają żywe wspólnoty w kościele – dzielą się Anna i Piotr Chmielewscy. Podczas rekolekcji odkryliśmy piękno Domowego Kościoła jako wspólnoty, w której możemy rozwijać swoje powołanie i charyzmaty. Naszą pasją jest śpiew, muzyka chrześcijańska i katolicka. W rekolekcjach posługiwaliśmy jako diakonia muzyczna, ale dopiero w czasie doświadczenia żywego kościoła odkryliśmy jak bardzo ważne jest nasze miejsce w budowaniu wspólnoty i nasza odpowiedzialność za dynamizm życia Kościoła.
Po zakończonych rekolekcjach, piętnaście rodzin rozjechało się w różne zakątki Polski z przekonaniem, że nie mogą ani chwili zmarnować na bylejakość.