Doświadczenie obecności w Kościele

W Sandomierzu odbyło się spotkanie dekanalnych koordynatorów synodu zwołanego przez papieża Franciszka.

W Katolickim Domu Kultury w Sandomierzu odbyło się spotkanie dekanalnych koordynatorów Synodu Powszechnego zwołanego przez papieża Franciszka. W obradach wzięli świeccy, siostry zakonne, księża oraz bp Krzysztof Nitkiewicz i bp Edward Frankowski. Funkcję moderatora pełnił ks. Marek Kumór, diecezjalny koordynator drogi synodalnej.

Biskup Ordynariusz podziękował obecnym, którzy reprezentowali 25 dekanatów, za udział w konsultacjach synodalnych. Zachęcił do dzielenia się swoimi przemyśleniami odnośnie do aktualnej sytuacji diecezji sandomierskiej i katolików w Polsce. – Wierzę, że zbliży to nas do siebie jeszcze bardziej i pozwoli mieć prawdziwy obraz Kościoła, który razem stanowimy i kochamy – powiedział biskup.

Ks. Marek Kumór wyjaśnił, że etap lokalny, czyli diecezjalny synodu potrwa do sierpnia 2022 roku. Prace odbywać się będą na poziomie parafii, dekanatów i wspólnot. Ich owoce zostaną przekazane do sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Jak podkreślił ks. Kumór, dokument, który ma powstać, nie jest celem sam w sobie. Chodzi przede wszystkim o przeżycie wspólnotowości w Kościele.

Ks. Grzegorz Słodkowski
Rzecznik Diecezji Sandomierskiej