Gierczyce – Św. Mikołaja Bpa

woj. świętokrzyskie, pow. Opatów, gm. Wojciechowice
27–532 Wojciechowice, Gierczyce 125, tel. 15 861 43 15
www.gierczyce.w.interiowo.pl

Parafia Gierczyce istnieje co najmniej od 1390 r., kiedy to Pachna, wdowa po Paszkonie i dziedziczka wsi, uposażyła ją dochodami ze wsi Ruda. Kolatorami drewnianej świątyni byli wówczas jej synowie Jan i Mikołaj. W XVI w. dziedzicami Gierczyc był ród Zaklików. Przyjąwszy kalwinizm, oddali oni kościół pw. św. Mikołaja swoim współwyznawcom. Dopiero na pocz. XVII w. wieś nabył Jan Stefanowski, który zwrócił świątynię katolikom, a jednocześnie dokonał jej restauracji. Służyła ona wiernym parafii do 1708 r., kiedy zbudowano nowy kościół. Kościół parafialny pw. św. Mikołaja Biskupa wzniesiony został w 1708 r. przez ks. Macieja Kurnickiego. Uroczystego poświęcenia świątyni dokonał bp M. Kunicki 18 października 1741 r. W 1797 r. kosztem ks. Benedykta Kołaczewskiego do kościoła dobudowano kamienną, piętrową dobudówkę. Wyposażenie wnętrza wykonane zostało pod koniec XVIII w. pod wpływem warsztatu Macieja Polejowskiego, m.in. przez Kwiatowicza z Nowego Korczyna, W. Pogodę i Czernego. Świątynię odrestaurowano w latach 1978-1980. W 2002 r. ponownie odnowiono polichromię wewnątrz kościoła. Natomiast w 2009 r. poddano gruntownej renowacji kościół (m.in. montaż miedzianej blachy, wymiana oszalowania), dzwonnicę i ogrodzenie. Świątynia jest jednonawowa, zbudowana z drewna modrzewiowego. Mniejsze od nawy prezbiterium zamknięte jest prostokątnie z boczną, murowaną zakrystią z lożą kolatorską na piętrze. Kościół ma dwie kruchty: od frontu i z boku nawy. Dach kryty jest blachą miedzianą z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Wnętrze wyłożone jest boazerią. Strop jest kolebkowy, z płaskimi odcinkami bocznymi w nawie – zakrzywieniami. Wyposażenie stanowią: późnobarokowy krucyfiks z aniołami z XVIII w., podwieszony w łuku tęczy o barokowym wykroju, ołtarz główny i dwa boczne, ambona, chrzcielnica, dwa konfesjonały oraz ławki rokokowe z końca XVIII w., kropielnica kamienna klasycystyczna. Witraże w oknach wykonano w latach 2001-2002 z fundacji okolicznych mieszkańców. Zespół kościoła tworzy dzwonnica drewniana konstrukcji słupowo-ramowej z pocz. XVIII w. z dwoma dzwonami. Kryta jest dachem gontowym i zwieńczona blaszaną wieżyczką na sygnaturkę z latarnią.

– w niedziele i święta: 8.00, 10.00, 12.00
– w dni powszednie: 18.00, zimą 16.00
– w święta państwowo zniesione: 10.00, 16.00.

Odpusty: św. Mikołaja Biskupa (6 grudnia), MB Pocieszenia (ostatnia niedziela sierpnia).

Do parafii należą: Gierczyce, Łukawka, Kaliszany, Orłowiny, Balbinów, Kolonia Lisów.

Kapłani pochodzący z parafii: S. Świstak, M. Wrona, S. Utnik, G. Staszczak, M. Gorazd.

Grupy parafialne: Akcja Katolicka, koła żywego różańca, Koło Przyjaciół WSD, Liturgiczna Służba Ołtarza, schola.

Cmentarz: parafialny, odległość od kościoła 30 m.

Proboszcz - Ks. mgr Bohdan Strojek (od 2020 r.)