Gromadzice – Św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Parafia pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus

woj. świętokrzyskie, pow. Ostrowiec Św., gm. Bodzechów
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski, Gromadzice, ul. Jacentowska 3,

Początki wsi Gromadzice sięgają przełomu XIV i XV w. W swojej historii przynależała ona do parafii Szewna. Pomysł stworzenia w Gromadzicach ośrodka duszpasterskiego zrodził się po II wojnie światowej i związany był z osobą ks. Marcina Popiela. Od 1946 r. podjął on próbę otoczenia miejscowych wiernych stałą posługą duszpasterską. W tym celu sprawował nabożeństwa w spichlerzu podworskim. Władze komunistyczne, chcąc przeciwstawić się tej praktyce, postanowiły budynek rozebrać. Po okresie poszukiwania odpowiedniego miejsca dla sprawowania kultu ks. Popiel wraz z wiernym i zdecydowali się na budowę drewnianej kaplicy. Funkcjonowała ona do połowy lat 70-tych XX w., kiedy postawiono niewielki, murowany kościół. Parafia Gromadzice erygowana została przez bpa E. Materskiego 1 października 1991 r. Kościół parafialny pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus zbudowany został w latach 1974-1975. Inwestycją kierował ks. Stanisław Szczerek, wikariusz parafii Szewna. Uroczystego poświęcenia świątyni dokonał bp. S. Sygnet w 1975 r. Początkowo stanowiła ona filię parafii Szewna. Świątynia jest budowlą niewielką. Powstała jako kaplica filialna, w zamyśle zapewne tymczasowa. Budynek jest jednonawowy, podłużny, stosunkowo niski. Jedyną ozdobę jego bryły stanowią pinakle na obu szczytach i wieżyczka z iglicą.

– w niedziele i święta: 9.00, 12.00
– w dni powszednie: 17.00
– w święta państwowo zniesione: 9.00.

Odpusty: św. Teresy od Dzieciątka Jezus (I niedziela października).

Kaplica dojazdowa

Mirkowice – kaplica pod wezwaniem Świętej Rodziny, położona 3 km od kościoła parafialnego. Zbudowana została na początku lat 80-tych XX w. Z upoważnienia ks. M. Popiela pracami kierowali ks. Grzegorz Kucharski oraz ks. Andrzej Łączyński. W ostatnim czasie nastąpiło odnowienie wnętrza kaplicy oraz wymiana okien. Budynek nie wyróżnia się stylem architektonicznym. O jego sakralnym charakterze świadczy układ wejścia z niewielkim zadaszeniem oraz wieżyczka na dachu.
– w niedziele i święta: 10.30.
Odpust: Święto Świętej Rodziny (I niedziela po Bożym Narodzeniu).

Do parafii należą: Gromadzice, Mirkowice, Podszkodzie (część).

Grupy parafialne: Domowy Kościół, koła żywego różańca, Koło Przyjaciół WSD, Liturgiczna Służba Ołtarza, schola.

Cmentarz: parafialny w Szewnej, odległość od kościoła 5 km.

Proboszcz - Ks. mgr Janusz Obój