Grzegorzowice – Św. Jana Chrzciciela

27-425 Waśniów, Grzegorzowice 51

tel. (+48) 41 260 04 12

Niedziele i święta: 8:00; 10:00; 11:30
Święta państwowo zniesione: 9:00; 18:00 lub 16:00 (zimą)
Dni powszednie: 18:00 lub 16:00 (zimą)

Proboszcz - Ks. mgr Franciszek Sałęga

Dobruchna (2 km), Grzegorzowice, Pokrzywianka (4 km), Sarnia Zwola (3 km), Skały (3 km), Wałsnów (2 km), Włochy Kolonia (1 km), Zagaje (1 km)

Św. Jana Chrzciciela (24 czerwca)

Jan Długosz zanotował, że kościół w Grzegorzowicach czcił św. Jana Chrzciciela. Wystawił go w formie okrągłej Nawoj herbu Topór, dziedzic Grzegorzowic. Było to w II poł. XIII wieku. Archeolog Tadeusz Szydłowski, badając tę budowlę w formie rotundy ze sklepioną apsydą od wschodu, z miejscowego kamienia łupanego – kwarcytu, murowaną na wapno, datuje jej powstanie na schyłek XI w. To potwierdzają: Bogdziewicz, Oleś i prof. Gawlik. Założenia bizantyjskie tej budowli i podobieństwo do kościoła św. Adaukta na Wawelu pozwalają nawet przypuszczać, że kościół ten pochodzi z X w. Parafia była erygowana około 1350 r. W roku 1627 dobudowano prostokątną nawę od zachodu o długości 17 m i szerokości 10 m, z trzema oknami od południa nad wejściem bocznym. Główne wejście jest od zachodu. Ściany są podparte na zewnątrz skarpami murowanymi. W 1885 r. zamiast gontu położono na kościele blachę żelazną, którą w roku 1923 wymieniono na żelazno-ocynkowaną. Dobroczyńcami świątyni przez wieki byli właściciele Grzegorzowic i Sarniej Zwoli m.in. Mikołaj Chrząstowski, w XVI w. Stanisław Ożarowski, później Targowscy (tablica – pomnik w ścianie rotundy), Sosnowscy (Karol fundator 54-stopniowych schodów), Olszewscy i Rauszerowie (szaty i dzwony). Nie ustępują im w trosce o świątynię tutejsi duszpasterze i proboszczowie. Wśród nich ks. Józef Frey fundator bocznych ołtarzy, pacyfikału z relikwiami Krzyża świętego oraz relikwiarza św. Floriana. Ks. Antoni Pakulski pozostawił fundusz na trzeci dzwon, największy. Czasy najnowsze troskę o materialny stan kościoła przesunęły na ogół parafian i na duszpasterzy. Świątynia ciągle restaurowana służy chwale Bożej. Ostatnie prace prowadzone były w latach 1990-1992. Parafia posiada akta parafialne od 1826 r.