Ikona Św. Rodziny w Kolegiacie

Aktualnie Kościół Sandomierski przeżywa Diecezjalny Rok Rodziny. Stąd tak wiele inicjatyw społecznych i kościelnych związanych z propagowaniem troski o rodzinę powstaje w naszej diecezji.

To niezwykły czas, który mobilizuje nas wszystkich do modlitw za matki i żony, ojców i mężów, dzieci i młodzież. To czas wielkiego dziękczynienia za swoje rodziny, ale jednocześnie głośny krzyk prośby za rodziny przeżywające kryzysy. W końcu to czas modlitw o powołania do Służby w Kościele.

W Kolegiacie św. Michała Arch. w Ostrowcu Św. w II Niedzielę Wielkiego Postu z inicjatywy Wspólnoty Domowego Kościoła rozpoczęła się peregrynacja Ikony Św. Rodziny. Ikona ta została wykonana w pracowni Ikonograficznej Katarzyny Kobuszewskiej w Płocku. Wykonano ją na lipowych deskach, które wzmocniono dębowymi szpongami. Deski zostały nacięte, co jest symbolem ran Jezusa, a naciągnięte na nie płótno – całunu. Całość pokrywa 12 warstw lewkasu co odnosi się do 12 apostołów. Ikonę pozłocono 23 ¾ karatowym złotem co odnosi się do obecność Ducha Świętego. Każda z Osób – Jezus, Matka Boża i św. Józef w ikonie została podpisana w języku greckim.

W parafii św. Michała Arch. w Ostrowcu Św. każda zgłoszona wcześniej rodzina, przyjmuje każdorazowo Ikonę w kościele, po mszy św. wieczornej, a w dniu oddania zostaje zawierzona opiece Św. Rodziny. Rodzina, która przyjmuje obraz w domu zostaje zaopatrzona w modlitewnik, święcę oraz Akt Zawierzenia. Ta wędrówka Ikony po domach i mieszkaniach naszej parafii, staje się niewątpliwie duchowym wydarzeniem, wyznaniem wiary oraz umocnieniem dla wszystkich. Tak pomyślane rodzinne spotkanie z Ikoną jest okazją do wspólnego przeżycia Eucharystii, wspólnej modlitwy, zacieśnieniem więzi, odnowieniem i pogłębieniem miłości, a niekiedy też i pojednaniem z Bogiem i bliskimi.

Ks. Witold Garbuliński

Red.