Uroczystej Mszy św. inaugurującej tygodniowe spotkania z kulturą w Ostrowcu Świętokrzyskim przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Na wspólnej modlitwie obecni byli kapłani, parlamentarzyści, samorządowcy oraz wierni z całego miasta.
Bp Krzysztof Nitkiewicz mówił w homilii, że wraz z kryzysem wiary, zanikają jednocześnie wartości i kultura wyrosłe na gruncie chrześcijaństwa. Pragnąc je ocalić, należy prosić Chrystusa, za przykładem apostołów: „Panie przymnóż nam wiary”.
– Jeśli zabrakłoby wiary, pozostaną nam tylko łzy, podobnie jak zdesperowanym tłumom Paryżan obserwującym pożar katedry Notre Dame. Uświadomili sobie duchową pustkę, która dotknęła ich dużo wcześniej. Obawiam się, że ta pustka, wynikająca z braku Chrystusa w codziennym życiu, narasta coraz bardziej także u nas – Polaków. Ale uwaga, wśród tamtych tłumów opłakujących paryską katedrę byli i tacy, którzy trzymali w ręku różaniec, modlili się. Oni zachowali wiarę i na niej można odbudować znacznie więcej, niż tylko spaloną budowlę. Każdy z nas może stać się z Bożą pomocą takim zaczynem duchowego odrodzenia, ratując to, co jeszcze jest do ocalenia i pomnażając dziedzictwo otrzymane po przodkach. Prośmy więc Pana Jezusa, aby przymnożył nam wiary, także przez rozpoczynający się dzisiaj Tydzień Kultury Chrześcijańskiej – zachęcał kaznodzieja.
Oprawę muzyczną uroczystości przygotował chór parafialny „Michael” pod dyrekcją Ewy Jurkowskiej-Siwiec.
Bezpośrednio po Mszy św. odbył się koncert pt. „Najpiękniejsze pieśni” z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki, wybitnego polskiego kompozytora. Zebrani mogli usłyszeć Urszulę Kryger, polską śpiewaczkę, wielokrotną laureatkę nagród polskiego przemysłu muzycznego „Fryderyki”, dysponującą mezzosopranem lirycznym. Artystce towarzyszyła Orkiestra Kameralna „Polish Camerata” pod dyrekcją Marka Głowackiego.
Jak powiedział ks. prał. Jan Sarwa: – Celem organizowanych Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej jest promowanie wartości ewangelicznych oraz prezentacja dorobku kultury chrześcijańskiej. Kultura chrześcijańska poprzez takie dziedziny jak: malarstwo, rzeźba, muzyka, literatura, architektura, rzemiosło pełni rolę ewangelizacyjną, bo przybliża człowieka do Pana Boga, który jest Stwórcą wszelkiego piękna i dobra oraz zbliża człowieka do drugiego człowieka. Dlatego ważnym celem tych dni jest także integracja i łączenie ludzi, środowisk artystycznych i różnych instytucji wokół takiej kultury, która pobudza ducha do wzrastania w tym co piękne, dobre i szlachetne.
O godz. 21 w kolegiacie odśpiewany został Apel Jasnogórski, po którym rozpoczęła się całonocna modlitwa różańcowa. O godz. 24 odprawiona zostanie Msza św. w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Zapraszamy wspólnoty duszpasterskie oraz wiernych ostrowieckich parafii.
Program Dni Kultury Chrześcijańskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim
Poniedziałek, 7 października:
– godz. 10.30 i 12 – w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia przy ul. Iłżeckiej 47, odbędzie się audycja słowno-muzyczna dla dzieci i młodzieży: „Życie i twórczość polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki”;
– godz. 17 – w auli WSBiP zostanie wyświetlony film o kardynale Adamie Kozłowieckim „Książę Kościoła”. Po filmie zaplanowany jest panel dyskusyjny z Pawłem Zarzyckim – autorem, twórcą filmów misyjnych.
Wtorek, 8 października:
– od godz. 10 w sali „Michael” domu parafialnego przy ul. Okólnej 19, będzie można oglądać wystawę rzeźb Eugeniusza Cierluka „Pod skrzydłami aniołów” oraz wysłuchać kierowanego do młodzieży wykładu psycholog Elżbiety Helickiej „Rodzina jutra, czyli jaka?”;
– godz. 16 – w holu głównym WSBiP zostanie otwarta wystawa prac słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt.: „Igłą malowane”.
– godz. 19 – w kościele pw. św. Kazimierza na os. Pułanki odbędzie się wernisaż malarstwa Teodory Pawełko-Kwiatkowskiej: „Idąc do Emaus”.
Środa, 9 października:
– godz. 18 – w Ostrowieckim Browarze Kultury spotkanie ze sztuką chrześcijańską: poezją, malarstwem i rzeźbą Tomasza Karola Kuźniara. Wystawa „Na obraz i podobieństwo” będzie miała oprawę muzyczną w wykonaniu muzykoterapeutów Marcina Walasa i Szymona Pochecia.
Czwartek, 10 października:
– godz. 16 – w Osiedlowym Domu Kultury przy ul. Wspólnej 5 odbędzie się program artystyczny w wykonaniu dzieci i zabawa dla seniorów z muzyką na żywo;
– godz. 19 – w sanktuarium NMP Saletyńskiej przy ul. Piaski odbędzie się koncert „Śpiewajmy razem na chwałę Pana” w wykonaniu chórów z naszego miasta oraz chórów parafialnych z diecezji sandomierskiej.
Piątek,11 października:
– godz. 16 – w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości odbędzie się seminarium popularno-naukowe. Dr Marek Świeca wygłosi wykład: „Dialog w pedagogice chrześcijańskiej”, a prof. dr hab. Mariusz Jędrzejko wykład: „Edukacja medialna w domu i w szkole. Z czym się mierzymy? Charakterystyka najważniejszych zagrożeń związanych z cyberprzestrzenią. Modelowanie zachowań: dziecko – technologie cyfrowe”;
– godz. 19 – w sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Ogrodach odbędzie się koncert organowy „Król instrumentów – Królowi Wszechświata. Z muzyką organową przez wieki” w wykonaniu Sylwii Gryzki-Ośko i Andrzeja Budzińskiego.
Sobota, 12 października:
– godz. 10-14 – turniej szachowy dzieci, młodzieży i dorosłych, który przeprowadzi Stowarzyszenie Szachowe „Hetman” od godz. 10 do 14 w Szkole Podstawowej Nr 5 na os. Ogrody 20. Od godz. 9 do 12 – turniej ministrantów w piłce nożnej w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. St. Staszica;
– godz. 12-16 – młodzieżowy turniej w piłce siatkowej;
Zwycięskie drużyny obu dyscyplin rozegrają mecze z reprezentacjami księży.
– godz. 14 oraz 16 w sali „Michael” domu parafialnego przy ul. Okólnej 19 – warsztaty wokalne dla schol parafialnych z dekanatu ostrowieckiego oraz scholi Domowego Kościoła.
– godz. 19 – w kościele św. Kazimierza Królewicza na os. Pułanki koncert pieśni cerkiewnej w wykonaniu znanych tenorów „Leonvoci” ze Lwowa.
Niedziela, 13 października:
XIX Dzień Papieski obchodzony w tym roku pod hasłem: „Wstańcie, chodźmy!”.
– godz. 13 – parafia św. Kazimierza, „Święty Jan Paweł II – posłaniec Miłości i Nadziei” to tytuł programu przygotowanego przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy wystawią prace malarskie i będą recytować swoje wiersze;
– godz. 15 – w kolegiacie św. Michała modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. Po nabożeństwie program pt. „Droga do świętości Świętego Jana Pawła II” w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz scholi „Michałki”;
– godz. 21 – we wszystkich kościołach Ostrowca Świętokrzyskiego zostanie odśpiewany Apel Jasnogórski.
Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej zakończą się nocnym czuwaniem wiernych dekanatu ostrowieckiego na Jasnej Górze. Młodzież i dorośli będą się modlić w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.