Już we wtorek 22 stycznia rozpoczną się w Panamie 34. Światowe Dni Młodzieży, które zakończą się Mszą posłania w niedzielę, 27 stycznia. W związku z tym w Panamie organizowanych jest wiele inicjatyw, które zachęcają do aktywnego udział wiernych w tym wydarzeniu.
Relikwie św. Jana Pawła II w ołtarzu katedry
W ramach wizyty w Panamie papież Franciszek poświęci w sobotę, 26 stycznia odrestaurowaną katedrę oraz ołtarz, w którym umieści relikwie czterech świętych. Obok św. Marcina de Porres i św. Róży z Limy – pierwszych świętych lądu amerykańskiego, w ołtarzu zostaną umieszczone także relikwie św. Oskara Romero oraz św. Jana Pawła II, patrona młodzieży i ŚDM.
Archikatedra w Panamie zadedykowana Matce Bożej Starszej czynna od 1688 r. Jest pierwszą katedrą wybudowaną na stałym lądzie obu Ameryk. Przechowywana jest w niej słynąca łaskami figura Matki Bożej Starszej – patronki Panamy.
Cedrowy fotel
Podczas uroczystości konsekracji archikatedry w stolicy Panamy papież Franciszek zasiądzie na fotelu wykonanym przez znanego panamskiego stolarza Hernana Guardiego. Dwumetrowy fotel wykonany z drewna cedrowego, popularnego w Panamie surowca do produkcji mebli, jest prostą konstrukcją zwieńczoną oparciem o trójkątnym kształcie, na której widnieją dwa herby: papieża Franciszka oraz Watykanu.
Kongres ekologiczny
W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży 19 stycznia na Uniwersytecie Matki Bożej Starszej (USMA) w Panamie odbędzie się kongres ekologiczny poświęcony wcielaniu w życie nauczania Kościoła nt. ochrony stworzenia. W tegorocznej trzeciej edycji spotkania (poprzednie dwa odbyły się w Rio de Janeiro – 2013 i w Krakowie – 2016) udział weźmie kard. Peter Turkson z Watykanu oraz około 400 młodych ludzi z całego świata. Jak wyjaśnił w rozmowie z KAI Marcello Bedeschi, przewodniczący Fundacji św. Jana Pawła II dla Młodzieży, sama idea konferencji ekologicznych zrodziła się już przy okazji ŚDM w Denver (1993). „Temat ten jest bardzo bliski naszej fundacji i samym młodym ludziom. To tam, w Denver niektórzy młodzi Amerykanie doszli do wniosku, że należy zacząć dbać o ochronę naturalnego bogactwa, m.in. niektórych pasm górskich w Kanadzie czy lasów sekwojowych. Oni sami chcieli na ten temat rozmawiać” – wspominał Bedeschi, główny organizator obecnego kongresu ekologicznego.
Mural przeciwko ksenofobii
Pochodzący z Ekwadoru malarz Ivan Delgado wraz z grupą młodych artystów przygotowuje mural, który ma stanowić element wystroju ołtarza podczas Mszy św. wieńczącej ŚDM. Malunek o wymiarach 10 x 8,1 m. ma składać się ze 153 paneli wymalowanych techniką malarstwa akrylowego. Malowidło ma przedstawiać Jezusa, Maryję, a także płynącą przez morze łódź, w której znajduje się pięcioro młodych reprezentujących pięć kontynentów. Dzieło ma być apelem na rzecz solidarności i braterstwa ponad uprzedzeniami i ksenofobią.
Obiad papieża z młodzieżą
Wzorem poprzednich ŚDM, również w Panamie odbędzie się obiad papieża z młodymi reprezentantami wszystkich kontynentów. Zgodnie z programem obiad z papieżem Franciszkiem zje 10 młodych ludzi, reprezentujących 5 kontynentów, a także dwóch młodych reprezentantów gospodarzy tegorocznego spotkania młodych. Organizatorzy ŚDM zapowiadają, że menu będzie „typowe i kolorowe”, zaplanowane z uwzględnieniem zwyczajów żywieniowych papieża Franciszka. Na początek ma zostać podany koszyk ciepłych przystawek: tradycyjny panamski concolon (rodzaj ryżowej zapiekanki) oraz pierożki nazywane empanaditas i carimañolas (przysmak karaibski). Następnie na stole pojawi się tradycyjna sałatka podana na awokado razem z gaspacho z buraka. Jako danie główne zostanie zaserwowana typowa dla panamskiej kuchni ryba (corvina) z warzywami z uprawy ekologicznej. Na koniec uczestnicy obiadu zjedzą środkowoamerykański deser melcocha.
Dar więźniów dla papieża
Czterech młodych więźniów z zakładu karnego w Pacora przygotowało dla papieża Franciszka pastorał, który wręczą mu osobiście w piątek 25 stycznia. Drewniany pastorał składa się z czterech części. W górnej znajduje się rzeźba – łańcuch, rozerwany przez krzyż – która nawiązuje do przemiany, jaka dokonuje się w życiu młodych za sprawą wiary.
Oryginalna monstrancja
Wyjątkowa monstrancja będzie towarzyszyła młodym ludziom podczas czuwania przed Najświętszym Sakramentem w sobotę, 26 stycznia. Wykonana przez kolumbijskiego imigranta trzymetrowa monstrancja w całości powstała z przetopionych łusek od pocisków. W symbolice nawiązuje do dramatycznych losów mieszkańców Ameryki Środkowej, naznaczonych przemocą i bratobójczymi walkami. Nietypowa monstrancja przedstawia figurę Matki Bożej, która trzyma w dłoniach tzw. repozytorium, gdzie zostanie umieszczony Najświętszy Sakrament. Maryja ubrana jest w tradycyjną pollerę – suknię charakterystyczną dla kobiet z tej części Ameryki Środkowej.
Wpływ ŚDM na gospodarkę
Zgodnie z prognozami panamskiego Ministerstwa Ekonomii i Finansów, zyski gospodarki kraju związane ze Światowymi Dniami Młodzieży mogą przynieść nawet 700 mln balboa (ok. 702 mln dolarów), co stanowi 1,5% PKB.