Janików – Św. Anny

Parafia pod wezwaniem św. Anny

woj. świętokrzyskie, pow. Opatów, gm. Ożarów
27-530 Ożarów, Janików 3, kom. 663 192 443

Początki osady Janików sięgają XVI w., nosiła ona wówczas nazwę Janino. W 1559 r. dzięki staraniom Stanisława Janikowskiego otrzymała ona prawa miejskie i dzisiejszą nazwę. Janików był niewielkim ośrodkiem miejskim, a jego mieszkańcy trudnili się głównie kamieniarstwem. W 1827 r. Janików utracił prawa miejskie. Pierwszy drewniany kościół zbudowany został prawdopodobnie w nowoutworzonym mieście pod koniec XVI w. i był świątynią filialną parafii Bidziny. W 1598 r. duszpasterzem w Bidzinach był ks. Jan Konopacki. Samodzielna parafia w Janikowie erygowana została w 1737 r., a jej pierwszym proboszczem był ks. Mikołaj Zajączkiewicz. W 1767 r. od uderzenia pioruna spłonęła drewniana zabudowa miasta, w tym pierwszy kościół. Na jego miejscu dziedziczka Janikowa Marianna Kostecka wybudowała kaplicę, która służyła wiernym do II poł. XIX w. Kościół parafialny pw. św. Anny zbudowany został z kamienia w 1873 r. Fundatorami nowej świątyni byli parafianie. Uroczystego poświęcenia budynku sakralnego dokonał bp J. Juszyński 27 lipca 1873 r. Kościół został częściowo uszkodzony w czasie walk austriacko-rosyjskich (1915 r.) oraz podczas pożaru w 1924 r. Restauracja świątyni miała miejsce w latach 1930-1931 oraz 1952 r. Świątynia jest murowana, pokryta blachą. Front kościoła zdobi murowana wieża. Półokrągła zakrystia znajduje się za wielkim ołtarzem. W kościele są trzy ołtarze, wszystkie z kamienia, a zamiast obrazów mają wypukłorzeźby z kamienia dłuta kunowskiego majstra Kłosińskiego. Wielką ozdobą zespołu kościoła jest piękna, drewniana dzwonnica z XVIII w.

Msze święte:
– w niedziele i święta: 9.00, 11.00
– w dni powszednie: 16.00
– w święta państwowo zniesione: 9.00, 12.00.

Odpusty: św. Anny (26 lipca).

Do parafii należą: Niemcówka, Podgaje, Suchodułka, Szczury, Szymanówka, Tartak.

Ogólna liczba mieszkańców: 683.

Grupy parafialne: koła żywego różańca, Służba Liturgiczna Ołtarza.

Cmentarz: parafialny, odległość od kościoła 600 m.

OBSADA PERSONALNA

Proboszcz - Ks. Jan Toś