Jedność w duchu Świętego Jana Pawła II

Marsz dla Życia i Rodziny oraz Spotkanie Rodzin Katolickich złożyły się na centralne wydarzenie Roku Rodziny w Diecezji Sandomierskiej. Uroczystość miała na celu uczczenie 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu, a także wzmocnienie więzi rodzinnych i wspólnotowych.

Obchody rozpoczęły się Marszem dla Życia i Rodziny, który wyruszył spod figury św. Jana Pawła II na Sandomierskich Błoniach. W marszu uczestniczyły liczne rodziny, dzieci oraz młodzież, niosąc transparenty i śpiewając pieśni. W wydarzenie włączyli się kapłani, siostry zakonne, klerycy, Rycerze Kolumba i św. Jana Pawła II, przedstawiciele stowarzyszeń i grup parafialnych z diecezji oraz mieszkańcy Sandomierza i okolicznych miejscowości.

Po marszu uczestnicy dotarli na plac przy Katolickiej Szkole im. św. Jadwigi Królowej, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta. Liturgii przewodniczył bp Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doumé-Abong’Mbang w Kamerunie. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali bp Krzysztof Nitkiewicz, Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej, biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, bp Jan Sobiło, biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie oraz prawie stu kapłanów.

Na początku Mszy Świętej biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz podsumował Rok Rodziny obchodzony w diecezji. Wskazując na związek sandomierskiego spotkania rodzin z 25-leciem pobytu św. Jana Pawła II powiedział: – Niech nasz Święty, nazywany Papieżem Rodziny, wyprasza Boże łaski dla całej Diecezji, dla małżonków, matek i ojców, dla każdego dziecka od chwili poczęcia.

Podczas homilii, bp Jan Ozga podkreślił znaczenie życia i rodziny, odwołując się do nauk św. Jana Pawła II. Mówił o konieczności ochrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci oraz o fundamentalnej roli rodziny jako podstawy społeczności. Wskazał na znaczenie wzajemnego wsparcia w małżeństwie i rodzinie, podkreślając, że relacja w rodzinie powinna być zbudowana na miłości i wzajemnym uzupełnianiu się. – Relacja w rodzinie to relacja zbudowana na miłości, która jest zdolna zauważyć, czego brakuje żonie i czego brakuje mężowi, i uzupełnić się. To jest obraz właściwego małżeństwa, a potem w konsekwencji obraz rodziny – dodał. Na koniec zaznaczył, że nikt nie ma prawa odbierać życia poczętego dziecka ani życia osób starszych, apelując o ochronę życia na każdym jego etapie.

Przed udzieleniem błogosławieństwa na zakończenie Mszy św., głos zabrał biskup Jan Sobiło z Zaporoża. Opowiedział o cierpieniach i trudach, z jakimi zmagają się ukraińskie rodziny oraz żołnierze, wspominając m.in. o tysiącach młodych ludzi czekających na protezy po amputacjach spowodowanych wojennymi obrażeniami. Podkreślił również, jak ważne jest wsparcie materialne i duchowe, które płynie na Ukrainę z Diecezji Sandomierskiej. Biskup Sobiło zaznaczył, że walka Ukrainy jest również walką o wolność całej Europy.

Po zakończonej Eucharystii, 140 par małżeńskich obchodzących 25-lecie i 50-lecie zawarcia sakramentalnego małżeństwa otrzymało z rąk biskupów pamiątkowe dyplomy. Jubilaci nie kryli wzruszenia i wdzięczności za otrzymane wyróżnienie, podkreślając, że wspólnie spędzone lata były pełne radości, wyzwań i miłości. Wielu z nich zaznaczało, że sakrament małżeństwa stanowi fundament, który pomaga przetrwać trudne chwile i cieszyć się wspólnymi sukcesami.

Następnie rozpoczęło się rodzinne świętowanie, które obfitowało w różnorodne atrakcje. Na scenie pojawili się wokaliści z Ostrowca Świętokrzyskiego, Janowa Lubelskiego, Koniemłotów, Gorzyc i Sandomierza oraz tancerze z zespołu „Sokolanie”. Nie zabrakło również występów dzieci i młodzieży z Katolickich Szkół im. św. Jadwigi Królowej, gospodarza miejsca.

Dzieci mogły korzystać z dmuchańców oraz uczestniczyć w różnorodnych zabawach i warsztatach. O kulinaria zadbał Zakład Aktywności Zawodowej działający przy Caritas Diecezji Sandomierskiej oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Kobiernik, Gorzyczan, Chobrzan i Faliszowic, serwując tradycyjne dania regionalne. Swoje stoisko miała również policja, oferując porady na temat bezpieczeństwa.

Wydarzenie zakończyło się nabożeństwem czerwcowym oraz zawierzeniem rodzin Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Ks. Grzegorz Słodkowski
Rzecznik Diecezji Sandomierskiej