Materiały opatrunkowe były zbierane przez cały miesiąc październik obchodzony jako nadzwyczajny miesiąc misyjny”. Po zakończonej zbiórce w diecezji i nadesłaniu materiałów opatrunkowych do muzeum w Hucie Komorowskiej, przystąpili do pracy wolontariusz, którzy zebrane środki odpowiednio posegregowali i spakowali. Podczas akcji na terenie Diecezji sandomierskiej zebrano ponad 1200 kg różnego rodzaju środków opatrunkowych
Do akcji włączyło się ponad 190 szkół podstawowych, średnich i przedszkoli i ponad 100 parafii z terenu Diecezji Sandomierskiej oraz wiele osób prywatnych, które odpowiedziały na apel. Również dzieci i młodzież chętnie włączały się w pomoc przez szkolne koła Wolontariatu i Caritas.
– Jest to wielki dar wiernych naszej diecezji dla potrzebujących w Afryce. Środki opatrunkowe na Czarnym Lądzie są bardzo drogie i ludzi przebywających szpitalu nie stać na zakupienie nowych opatrunków, dlatego używają kilkakrotnie tych samych. Dzięki tej zbiórce wiele placówek medycznych będzie mogło bardzo efektywnie pomóc osobom chorym i cierpiącym – zaznaczył ks. Daniel Koryciński, koordynator akcji.
– Ilość zebranych materiałów świadczy o wielkiej otwartości serca ludzi i chęci pomagania innym. Akcje charytatywne uczą nas dostrzegać, że na świecie jest ktoś taki sam jak my, kto ma takie same problemy zdrowotne, ale niewielkie możliwości, aby uzyskać pomoc – mówi pani Ewa, wolontariuszka z Huty Komorowskiej. – Bezinteresowna praca dla innych uczy nas pokory wobec życia. Podjęte działania wzbudzają poczucie własnej wartości, uwrażliwiają na potrzeby innych, integrują środowisko, uczą empatii, a przede wszystkim tego, że wspólnie możemy zrobić więcej – podkreśliła pani Ewa.
Jednym ze szpitali do, którego trafi pomoc jest szpital w Katondwe. Jest to szpital w Zambii prowadzony przez polskie siostry zakonne, Służebniczki Starowiejskie. Szpital jest w stanie przyjąć 70-100 chorych, którzy w razie potrzeb leżą też na matach bambusowych na podłodze. To jedyny szpital w promieniu 250 km i dlatego ludzie szukają tam pomocy medycznej nie tylko z regionu Luangwa, ale także z położonego niedaleko Mozambiku. Od 1990 r. pracuje w nim jedyny lekarz specjalista chirurg – s. Mirosława Góra, która jest ordynatorem tego szpitala. – Pomoc w postaci środków opatrunkowych trafi także do palcówek medycznych w Ghanie, Kamerunie, Rwandzie. Wszystkim ofiarodawcom wyrażamy wdzięczności za pomoc i podzielenie się darem serca z potrzebującymi w Afryce – podsumował ks. D. Koryciński.
Archiwum misyjne