Młodzi filmowcy dla Niepodległej

Gimnazjalistki z Pysznicy, Julia Wandas i Klaudia Potaczała, zaprezentowały w ogólnopolskim konkursie filmowym „Zabytkomania” dziedzictwo kulturowe swojej miejscowości. Uczennice w 5-minutowym filmie przedstawiły historię Krzyża Grunwaldzkiego, postawionego przez mieszkańców w 1910 r., w pięćsetną rocznicę Bitwy pod Grunwaldem. Przy fachowym wsparciu merytorycznym Ludwiki Błażejowicz i Teresy Mierzwy, regionalistek i nauczycielek, odszukały potrzebne materiały i opracowały scenariusz. W samą realizację nagrania zostały zaangażowane także inne osoby, które wystąpiły przed kamerą, zaś wsparcie techniczne młodzi otrzymali od Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli.

Zgodnie z wytycznymi organizatora konkursu, którym jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, film tematyką nawiązuje do idei świętowania przez Polskę Stulecia odzyskania Niepodległości. Krzyż Grunwaldzki niemal od samego początku był dla mieszkańców symbolem wolnej Polski. W wielu miejscach kroniki szkolnej, między innymi w 1928 r., odnotowano: „Młodzież szkolna z chorągiewkami uda się na nabożeństwo do kościoła, następnie pójdzie we wspólnym pochodzie pod kopiec grunwaldzki, gdzie odśpiewane będą pieśni patriotyczne  oraz wygłoszone zostaną deklamacje”. Właśnie teksty kronikarskie i opowiadania starszych ludzi zmotywowały młodych filmowców, aby przypomnieć innym lokalną historię.

Film można obejrzeć na YouTube (https://youtu.be/Ue64TUxbX6I ). Rozstrzygnięcie konkursu „Zabytkomania 2018” nastąpi w grudniu.

Archiwum Parafii

Red.