Muzyczny wrzesień w kolegiacie św. Michała Archanioła

W Kolegiacie św. Michała Arch. w Ostrowcu Św. w dniach 13 i 15 września miały miejsce niecodzienne wydarzenia muzyczne. A wszystko za sprawą XV Dni Muzyki organizowanych przez MCK w Ostrowcu Św. W pierwszym dniu odbył się recital organowy ks. dr Witolda Garbulińskiego. Artysta zaprezentował bogaty i różnorodny program artystyczny, który objął utwory literatury organowej za zakresu epoki baroku, romantyzmu, utworów XX-wiecznych jak i współczesnych. Publiczność, która szczelnie wypełniła świątynię usłyszała utwory: A. Luchesiego, J. N. Lemmens’a, J. S. Bacha, J. Stanley`a, A. P. F. Boȅly’a, L. J. A. Lefebure-Wely, T. Dubois, C. Johnson`a i G. Belier. Dodatkową atrakcją i jednocześnie udogodnieniem w tym koncercie dla publiczność była możliwość zobaczenia „na żywo” jak organista gra oraz rejestruje organy, a wszystko za sprawą projektora i ekranu połączonego z kamerą przy organach.

Wiele osób stwierdziło: że nie zdawali sobie sprawy jak wygląda realnie gra na tym instrumencie jakim są organy i nie wiedzieli, że do tego trzeba używać zarówno rąk jak i nóg. Duże wrażenie zrobiły szybkie pochody dźwięków grane przez organistę nogami w utworze: Preludium G-dur BWV 568 Jana Sebastiana Bacha. W zachwyt publiczność wprawiła także rytmika i melodyka Bolera koncertowego op.166 Louisa Jamesa Alfreda Lefebure-Wely. Wydawało się, że z każdym kolejnym utworem koncert nabierał co raz większego rozmachu, aż do wielkiej Toccaty pour Grand Orgue Theodora Dubois.

Wysiłek organisty ponad godzinnego koncertu publiczność doceniła gromkimi brawami na stojąco prosząc o bis. Koncert poprowadziła szczegółowymi opisami utwórów
i kompozytorów Ewa Jurkowska-Siwiec – Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim.

To pierwszy raz w historii Festiwalu Dni Muzyki w Ostrowcu Świętokrzyskim jak zaprezentował organowy program artystyczny nie tylko muzyk, organista, ale przy tym kapłan.

W drugim koncercie, który odbył się 15 września w niedzielę do kolegiaty przyjechała Łódzka Orkiestra Kameralna Polish Camerata pod dyrekcją  prof. Marka Głowackiego. Warto podkreślić, iż dyrygent orkiestry jest równocześnie dyrektorem artystycznym wspomnianego festiwalu. Publiczność mogła usłyszeć trzy wspaniałe utwory Jana Sebastiana Bacha: II Suitę orkiestrową h-moll BWV1067, III Suitę orkiestrową D-dur BWV1068 i IV Suitę orkiestrową D-dur BWV 1069. Jako solistka zaprezentowała się Zofia Płaziuk, która zagrała na flecie poprzecznym wraz z orkiestrą II Suitę h-moll.

Ewa Jurkowska-Siwiec

Ks. Grzegorz Słodkowski