Nisko – Malce – MB Królowej Polski

woj. podkarpackie, pow. Nisko, gm. Nisko
37-400 Nisko, ul. Węgrzynowskiego 1, tel. 15 841 27 08
www.parafia-malce.pl

Osada Malce w ciągu swojej historii przynależała do parafii Racławice, a następnie do nowopowstałej placówki w Nisku (od 1896). W 1837 r. dla potrzeb kultu wybudowano w Malcach małą kapliczkę, która mogła pomieścić 10 osób. Inicjatorem tej inwestycji był Tomasz Bis. We wnętrzu kapliczki znalazł się obraz Matki Bożej Śnieżnej. W 1910 r. staraniem ks. Władysława Kisielewicza wybudowano tam murowaną kaplicę, której fundatorami byli hrabiowie Maria i Oliwier Resegier. Budynek poświęcono w 1911 r. Początkowo Mszę świętą odprawiano w nim tylko raz do roku z okazji odpustu, ale od 1967 r. Eucharystię sprawowano w każdą niedzielę i święta. Związane to było z mianowaniem dla tego ośrodka duszpasterskiego stałego kapłana, którym został ks. Michał Rajchel. W 1968 r. bp I. Tokarczuk erygował parafię Nisko – Malce. Starania o wybudowanie nowego kościoła podjął ks. Władysław Kenar po 1973 r. Kościół parafialny pw. Matki Bożej Królowej Polski zbudowany został w latach 19771983 według projektu opracowanego przez mgr. inż. Romana Orlewskiego. Projekt malowania kościoła i kaplicy oraz polichromię w kościele i obrazy na płótnie w kaplicy przygotował artysta malarz Zbigniew Gizela z Krakowa. Wystrój wnętrza został wykonany wg projektu architekta wnętrz Macieja Rudnickiego z Krakowa. Uroczystego poświęcenia kościoła dokonał bp I. Tokarczuk 10 kwietnia 1983 r. Szereg prac renowacyjnych i inwestycyjnych podjęto po 2002 r. (m.in. przebudowa prezbiterium, wymiana okien, renowacja zabytkowego obrazu Matki Bożej). Świątynia parafialna przylega do wcześniejszej, neoromańskiej, ceglanej kaplicy z 1910 r. Modernistyczny kościół jest budowlą niesymetryczną. Centralną jego część stanowi wysoka nawa główna o podłużnych, prostokątnych oknach z jednej strony i poprzecznych z drugiej, o jednospadowym dachu. Po lewej stronie znajduje się niska nawa boczna, po prawej – wspomniana kaplica. Fronton po lewej stronie przechodzi niejako we wbudowaną w fasadę wieżę, skosem dachu wznoszącą się ku frontowi świątyni. Po prawej stronie z tyłu, przy niższym prezbiterium jest podobne do frontonu, choć skierowane ku prawej stronie, skośne wzniesienie, podkreślające rzeźbiarski charakter modernistycznej budowli. Podobnie zresztą za pomocą betonowych „pilastrów” i „gzymsów” wyrzeźbiono tylną ścianę prezbiterium.

– w niedziele i święta: 7.30, 10.30, 18.00, zimą 17.00
– w dni powszednie: 18.00, 19.00, zimą 17.00
– w święta państwowo zniesione: 7.30, 18.00, zimą 17.00.

Odpusty: Matki Bożej Królowej Polski (3 maja).

Do parafii należą: Ulice: Armii Krajowej, Broniewskiego, Czerwonych Maków, Dobra, Generała Andersa, Górka, Gutki, Jezioro, Kpt Raginisa, Ks. Węgrzynowskiego, Końcowa, Krzywa, Legionów, Matejki, Mostowa, Ogrodowa, Piękna, Podwale, Potok, Pszenna, Sadowa, Sandomierska (część: numery 88-dk parzyste, 199-279 nieparzyste), Sanowa, Sopocka (część: numery 2-114), Skłodowskiej, Tęczowa, Zasanie.

Siostry zakonne pochodzące z parafii: E. Świeca.

Grupy parafialne: Bractwo Szkaplerza Świętego, Domowy Kościół, Honorowa Straż NSPJ, koła żywego różańca, Krucjata Eucharystyczna, Liturgiczna Służba Ołtarza, Parafialny Zespół Caritas, schola, Stowarzyszenie Rozwoju Osiedla Malce, Szkolne Koło Caritas.

Cmentarz: komunalny, odległość od kościoła 4 km.

Proboszcz - Ks. kan. mgr Bogdan Łubik