Parafia pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela
woj. podkarpackie, pow. Nisko, gm. Nisko
37-400 Nisko, ul. Piaskowa 4d, tel. 15 841 48 51
e-mail: parafiajcnisko@onet.pl
INFORMACJE O PARAFII
Parafia pw. św. Jana Chrzciciela erygowana została przez bpa I. Tokarczuka 22 czerwca 1984 r. Wydzielono ją z parafii pw. św. Józefa w Nisku. Przed wybudowaniem kościoła nabożeństwa odbywały się w kaplicy cmentarnej na os. Barce oraz w dawnej kaplicy dworskiej w dzielnicy Warchoły. Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela powstał pod koniec XX w. (budowę rozpoczęto w 1990 r.). Projekt świątyni wykonał arch. Kazimierz Andrzej Kobylecki. Pracami kierował ks. Henryk Krzyżanowski. Kościół był dekorowany i wyposażany do 2011 r. przez ks. Ryszarda Zbyrada (m.in. granitowa posadzka, elewacja kościoła, polichromia autorstwa M. Toborowicza z Krakowa). Uroczystego poświęcenia świątyni dokonał bp K. Nitkiewicz w 2011 r. Świątynia stanowi w rzucie poziomym nieregularny symetryczny wielokąt. Sprawia to, że w bryle kościoła mieści się także zakrystia z zapleczem, kruchta i trzy wyjścia ewakuacyjne. Przestrzeń naw zwęża się, począwszy od ściany frontowej, aż do prezbiterium z poszerzeniem w formie transeptu z dwoma dodatkowymi ołtarzami. Obiekt został wzniesiony w konstrukcji murowo-żelbetowej z cegły kratówki, wewnątrz z galerią (antresolą) z trzech stron wspartą na słupach, tworząc poniżej galerii trzynawowe wnętrze. Konstrukcja całej bryły została usztywniona żelbetowymi wieńcami w ścianach zewnętrznych i wieńcem wewnętrznym na słupach stanowiących podparcie dla drewnianej, wysublimowanej, lekkiej konstrukcji dachowej z usztywnieniami. Doświetlenie wnętrza świątyni zapewniają okna z pionowymi na zewnątrz glifami z cegły klinkierowej oraz trzy pary trójkątnych świetlików przy kalenicy dwuspadowego dachu. Za wejściem głównym i kruchtą między wieżą dzwonnicy zwieńczonej smukłym krzyżem, została zaprojektowana ściana frontowa w kształcie prostokąta przed halą kościoła. Analogicznie została również zaprojektowana ściana za prezbiterium w otworze z sygnaturką i krzyżem powyżej zwieńczenia. Te dwie ściany o prostokątnym kształcie konweniują z prostopadłościenną kalenicą dachu kościoła. W dzwonnicy znajdują się trzy dzwony wykonane w ludwisarni braci Felczyńskich w Przemyślu.
Msze święte:
– w niedziele i święta: 7.30, 11.00, 17.00
– w dni powszednie: 7.00, 18.00, zimą 17.00
– w święta państwowo zniesione: 7.00, 17.00.
Odpusty: Narodzenie św. Jana Chrzciciela (24 czerwca).
Kaplica dojazdowa
Barce – kaplica pod wezwaniem Wszystkich Świętych, położona na cmentarzu komunalnym – ok. 2 km od kościoła parafialnego. Wybudowana została w latach 19741978. W 2015 r. wykonano gruntowny remont. Jest to budowla niewielka, jednonawowa, nowoczesna, o nietypowej bryle. Ściana frontowa wysunięta nad niesymetrycznym wejściem tworzy swoiste zadaszenie. Jej przykryta blachą płaszczyzna jest przechylona w tył i ozdobiona dużym, również blaszanym krzyżem na froncie. Ponad nim znajduje się żelbetowe zwieńczenie frontonu w postaci trójdzielnej i płasko zakończonej konstrukcji, skrywającej w swych niszach trzy dzwony. Dach kaplicy od frontu opada ku prezbiterium, a jednocześnie łamie się po obu bokach. Trójkątne przestrzenie pod załamaniami dachu wypełniają duże okna z przecinających się skośnie żelbetowych prefabrykatów.
Msze święte:
– w niedziele i święta: 9.00.
Odpust: Wszystkich Świętych (1 listopada).
Do parafii należą: Ulice: Bajaka, Błonie, Borowa, Chabrowa, Czerniawy, Długa, Dolna, Głowackiego (część: numery 29-109), Górna, Gruntowa, Jesionowa (część: numery 2,3,3a,3b,3e), Krucza, Konwaliowa, Lasowiaków, Niecała, Nowa, Nowa Boczna, Okrężna, Partyzantów, Pętla, Piaskowa, Płk. Dąbka, Podleśna, Reymonta, Rzeczna, Rzeszowska (część: 28dk parzyste, 49dk nieparzyste), Rzeszowska Boczna I, Rzeszowska Boczna II, Rzemieślnicza, Świerkowa, Torowa (część: numery 16 i 20),Tulipanowa, Wąska, Wiejska, Wilcza, Zielona.
Ogólna liczba mieszkańców: 3108.
Kapłani pochodzący z parafii: J. Butryn, W. Kopeć, A. Iskra, P. Iskra.
Siostry zakonne pochodzące z parafii: E. R. Kasprzak, A. Haliniak.
Grupy parafialne: Domowy Kościół, Ruch Światło-Życie, Liturgiczna Służba Ołtarza.
Cmentarz: parafialny i komunalny, odległość od kościoła 2 km.
OBSADA PERSONALNA
Proboszcz - Ks. kan. mgr Ryszard Zbyrad |
Wikariusz - Ks. mgr Paweł Klusek (od 2022 r.) |