W Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach trwa dwudniowa konferencja naukowa zatytułowana „Fundacje i fundatorzy – Dzieje klasztorów kamedulskich w okresie staropolskim”.
Wydarzenie, wpisujące się w obchody 400. rocznicy sprowadzenia kamedułów do Rytwian, zgromadziło badaczy z Polski i Litwy, którzy przez dwa dni dzielą się swoimi badaniami na temat wpływu zakonów kamedulskich na kulturę, religię oraz życie społeczne Rzeczypospolitej w XVII i XVIII wieku.
Pierwszy dzień konferencji zdominowały panele poświęcone fundacjom klasztorów kamedulskich i ich fundatorom. Prelegenci przedstawili różnorodne aspekty działalności zakonów, koncentrując się na ich znaczeniu dla rozwoju duchowego, kulturowego i edukacyjnego regionów, w których były zakładane. Wystąpienia dotyczyły m.in. procesu zakładania klasztorów przez szlachtę oraz fundatorów takich jak Jan Magnus Tęczyński, który odegrał kluczową rolę w sprowadzeniu kamedułów do Rytwian. Zakony kamedulskie, dzięki wsparciu swoich fundatorów, stały się miejscami nie tylko modlitwy, ale i schronienia dla lokalnych społeczności oraz centrami, które promieniowały na życie intelektualne Rzeczypospolitej w XVII i XVIII wieku.
Zwieńczeniem pierwszego dnia obrad była Msza Święta pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Koncelebrowali ks. prof. dr hab. Tomasz Moskal z KUL, ks. prof. dr hab. Waldemar Graczyk z UKSW, ks. dyrektor pustelni Wiesław Kowalewski oraz pozostali kapłani biorący udział w konferencji. We wspólnej modlitwie wzięli udział prelegenci oraz pracownicy Pustelni Złotego Lasu.
Biskup Ordynariusz nawiązał w homilii do przypadającego 12 września liturgicznego wspomnienia Najświętszego Imienia Maryi. Podkreślił, że Matka Boża jest patronką klasztornego kościoła w Rytwianach i była duchową przewodniczką dla żyjących tutaj kamedułów. Przywołując następnie adhortację Evangelii Gaudium papieża Franciszka, kaznodzieja wskazał na potrzebę stworzenia w samych sobie jakiejś duchowej przestrzeni, w której niczym w nazaretańskim domku Maryi czy w kamedulskim klasztorze będzie można spotykać się z Bogiem.
Na zakończenie dnia odbył się również koncert muzyki dawnej w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Floripari.
Drugi dzień konferencji w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach przyniesie dyskusje dotyczące codziennego życia mnichów kamedulskich, piśmiennictwa w klasztorach oraz wpływu wydarzeń politycznych na funkcjonowanie zakonów. Uczestnicy wysłuchają prelekcji na temat troski o zdrowie mnichów, organizacji przestrzeni klasztornej oraz roli księgozbiorów w szerzeniu wiedzy. Zakończenie obrad będzie poświęcone losom zakonników po kasacie klasztorów w XIX wieku. Na koniec zaplanowano zwiedzanie historycznej Pustelni Złotego Lasu.
Konferencja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych, a wstęp wolny.
Organizacji konferencji podjął się komitet organizacyjny, w skład którego weszli: prof. dr hab. Jolanta M. Marszalska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ks. prof. dr hab. Waldemar Graczyk, również reprezentujący UKSW w Warszawie, ks. prof. dr hab. Tomasz Moskal z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz ks. Wiesław Kowalewski, dyrektor Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach.
Patronat honorowy nad konferencją objęli: bp Krzysztof Nitkiewicz, biskup diecezji sandomierskiej oraz ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.