Pustelnia Złotego Lasu
Adres: Pl 28-236 Rytwiany, ul Klasztorna 25.
Położenie: na leśnej polanie, w oddaleniu 3 km od wioski Rytwiany,
Dojazd: droga asfaltowa, zjazd z drogi wojewódzkiej 764 na wysokości Urzędu Gminy w Rytwianach /brak możliwości dojazdu komunikacją publiczną/.
GPS: N – 50 31 13 E – 21 14 31
Kontakt: www.pustelnia.com.pl tel. +48 15 8647795; recepcja@pustelnia.com.pl
Dyrektor – ks. Wiesław Kowalewski tel. 509 441624 wieko@pustelnia.com.pl
Kapelan – kapelan@pustelnia.com.pl
MISJA
Pierwsi kameduli, którzy przybyli do Rytwian w 1624 r. wybrali szczególne miejsce: na wzgórzu, wśród lasów, oddalone od siedzib ludzkich, z dostępem do wody. To wystarczyło aby zbudować tu pustelnię – miejsce milczenia, modlitwy i samotności. Ponad dwustuletnia, kontemplacyjna obecność mnichów dodatkowo wzmocniła to miejsce skarbem uduchowienia i uświęcenia. Czują ten szczególny klimat ci, którzy się zatrzymują w Pustelni Złotego Lasu. Benedyktyńskie „ora et labora” dopełnia kamedulskim „memento mori”. Co jeszcze może otrzymać strudzony przybysz odpoczywający w chłodnej celi eremu? Błogosławieństwo i pewność, że odejdzie stąd przemieniony, lepszy, szczęśliwy bo choć na chwilę był w tajemniczym miejscu, które jest blisko Boga.
To wyjątkowe miejsce na mapie Diecezji Sandomierskiej, pustelnia kamedulska w Rytwianach, to owa perła, tajemnicza i niezwykła, którą otaczają liczne perełki, równie świetne i dostojne, mające swoją historię, bogactwo tradycji i niepowtarzalny urok. Wśród nich błyszczy klasztor, który przechowuje w swoich wnętrzach dzieła wielkich, włoskich artystów: Venantego da Subiaco, Karola de Prevot, Baptysty Falconi’ego.
Prof. Maria Brykowska w pracy „Sztuka około 1600” zauważa, że „kameduli realizowali własny program budowlany narzucając pewną typowość założeń, w których jednak, dzięki inicjatywie fundatorów o znacznym wyrobieniu artystycznym, dochodziło do zindywidualizowania architektury kościołów. Władze zakonne przeciwstawiały się takim tendencjom. Opracowano wówczas idealny model funkcjonalny zespołu i poszczególnych budynków pod względem funkcjonalnym ściśle odpowiada przepisom zakonnym, natomiast ozdobne i wspaniałe wnętrze kościoła zawdzięczać można artystycznym upodobaniom i aspiracji fundatora”.
Profesor Jerzy Adam Miłobędzki, niekwestionowany autorytet w dziedzinie historii architektury, uznawał klasztor rytwiański za taki właśnie, modelowy wzór założenia architektonicznego wśród wszystkich klasztorów Polskich i Europejskich.
„Potrzeba promocji tych miejsc, które są istotnymi dla naszej świadomości narodowej, z których możemy być dumni bo są faktycznie dziełami, którymi cała Europa by się zachwycała. I tutaj można mnożyć: Kościół w Wigrach jest wspaniały, całe założenie krakowskie jest cudowne ale Rytwiany kamedulskie jeszcze piękniejsze. Mało kto je zna (…). Rytwiany bardzo cenię, to piękne i niepowtarzalne miejsce. Nie ulega wątpliwości, że należy dołożyć wszystkich starań, aby lepiej wypromować Pustelnię Złotego Lasu należącą do flagowych zabytków naszego kraju, gdzie tworzyła się sztuka baroku i tworzyli najlepsi artyści swoich czasów” powiedział ks. prof. J. Nowiński z UKSW.
Wśród najcenniejszych zabytków Diecezji Sandomierskiej, Pustelnia Złotego Lasu znajduje się na prestiżowej liście pomników historii obok sakralnych zabytków Sandomierza i klasztoru na Świętym Krzyżu.
Obecnie odnowiony klasztor stanowi współczesną pustelnię otwartą dla ludzi pragnących w duchu religijnym, w ciszy i skupieniu, kontemplując Boga w pięknie sztuki i przyrody, przemieniać swoje życie.
OFERTA
- rekolekcje indywidualne i grupowe dla osób duchownych i świeckich
- dni skupienia, konferencje, szkolenia, warsztaty tematyczne,
- turnusy terapeutyczne dla osób uzależnionych od pracy, gier, zakupów itd., wypalonych zawodowo, zagubionych duchowo, uwikłanych w problemy rodzinne i społeczne itp.
- pobyty rekreacyjne rodzinne i firmowe
NOCLEGI
- pokoje 1 i 2-os oraz rodzinne
- w układzie 1-osobowym 25 miejsc
- w układzie 2-osobowym 50 miejsc
- w układzie pielgrzymkowo – turystycznym łącznie 70 miejsc
- wszystkie pokoje są z łazienkami (prysznic, kosmetyki, ręczniki)
- większość pokoi jest w standardzie porównywalnym do *** a kilka ****.
POSIŁKI
- refektarz klasztorny – 70 miejsc
- dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych – kuchnia serwuje naturalne, świeże, domowe całodzienne wyżywienie
- kawiarnia
TURYSTYKA
- zwiedzanie: obsługa przez profesjonalnego przewodnika
- barokowy klasztor, galeria kamedulska, muzeum serialu „Czarne chmury”
- w najbliższym otoczeniu: pomnik przyrody – dąb „Trzybratek”, Browarek z kapliczką MB Fatimskiej, groby powstańców styczniowych, na cmentarzu groby ofiar II Wojny
- wystawy tematyczne: „Historia zakonu kamedułów”, „Dzieje Pustelni Złotego Lasu”
REKREACJA
- biblioteka
- ogrody klasztorne z częścią rekreacyjną, altanami, miejscem na grill i ognisko,
- w obiekcie jest sala ćwiczeń, siłownia, sauna, stół do ping-ponga
- pokój rekreacyjny z masażem i fotelami masującymi
- wypożyczalnia rowerów i kijków NW
MODLITWA
- kaplica pw. Przemienienia Pańskiego w Ośrodku – 50 miejsc
- kościół pw. Zwiastowania NMP – 120 miejsc z kaplicą MB „Sanktuarium Ciszy” – 30 miejsc
- wzdłuż ogrodowego muru – Droga Krzyżowa z „Golgotą”
KONFERENCJE
- cztery wyposażone sale konferencyjno-szkoleniowe na 30, 40, 40 i 80 miejsc
PARKINGI
- wewnętrzny, monitorowany – 40 miejsc, dla samochodów osobowych,
- zewnętrzny – dla autokarów, busów i samochodów osobowych
UDOGODNIENIA
- dźwig osobowy,
- kilka pokoi przystosowane dla osób na wózkach inwalidzkich
- w razie potrzeby transport gości z / na dworzec PKS lub PKP
- na miejscu jest sklepik z artykułami pierwszej potrzeby, pamiątki i apteka
- toalety publiczne dla grup zorganizowanych
SZCZEGÓŁOWA OFERTA