Ostrowiec Św. – Św. Jana Pawła II

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

Parafia pod wezwaniem św. Jana Pawła II

woj. świętokrzyskie, pow. Ostrowiec Św., gm. Ostrowiec Św.
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski,
ul. Złota 20 (korespondencja: ul. Bałtowska 343)

Parafia pw. św. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim znajduje się na os. Koszary. Starania o utworzenie punktu sakralnego, który obejmowałby dzielnicę Koszary, sięgają lat 60-tych XX w., jednak plany zrealizowano dopiero dwie dekady później. W tym czasie teren ten przynależał do parafii św. Michała Archanioła. 7 września 1980 r. wspomniana parafia zakupiła od Genowefy i Franciszka Wilczyńskich dom, zlokalizowany przy ul. Stawki Denkowskie 19. Notarialnie nieruchomość pozostała przy nazwisku dotychczasowych właścicieli. Przystosowaniem budynku do funkcji sakralnej i organizacją duszpasterstwa zajął się ks. Zbigniew Towarek. Powstałą kaplicę pw. św. Józefa poświęcił bp P. Gołębiowski 25 października 1980 r. W budynku kaplicy znajdowało się również mieszkanie kapłana, jadalnia z kuchnią oraz zakrystia. Parafia na os. Koszary została erygowana w dniu 1 stycznia 1984 r., a jej patronem został św. Józef. (21 maja 2011 r. nowym patronem parafii został św. Jan Paweł II). Kaplica św. Józefa przestała być główną świątynią parafii wraz z oddaniem do użytku kościoła św. Jana Pawła II w 2009 r. Kościół parafialny pw. św. Jana Pawła II powstał w latach 2007-2011 na terenie nieistniejącej już kaplicy dojazdowej pw. św. Rafała Kalinowskiego (zbudowana została w latach 1988-1989 staraniem ks. Stanisława Knapa i ks. Jerzego Beksińskiego) wg projektu arch. Zygmunta Drzymalskiego. Plac pod budowę nowej świątyni poświęcił bp M. Zimałek 25 października 2006 r. Kamień węgielny wmurował bp E. Frankowski 20 listopada 2009 r. Uroczystego poświęcenia kościoła dokonał 21 maja 2011 r. bp K. Nitkiewicz. Świątynia jest ceglaną, nowoczesną budowlą, aczkolwiek utrzymaną w tradycyjnym stylu. Prosty, trójkątny szczyt frontowy ozdobiony jest dwoma pilastrami i rozetą. Pseudeobazylikowa przestrzeń naw głównej i dwóch bocznych rozszerza się w transept i kończy trójbocznie zamkniętym prezbiterium z dwoma zakrystiami po bokach. Światło do wnętrza naw bocznych wpada przez duże, półkoliście zakończone okna, zaś do nawy głównej przez takież półkoliste arkady podparte filarami. We wnętrze kościoła dobrze wkomponowuje się tradycyjny, eklektyczny ołtarz z ciemnego drewna, ozdobiony złoceniami, z wizerunkiem św. Jana Pawła II.

– w niedziele i święta: 9.00, 12.30, 16.00
– w dni powszednie: 6.30 (Adwent), 18.00, zimą 17.00
– w święta państwowo zniesione: 9.00, 16.00.

Odpusty: św. Jana Pawła II (25 października), św. Józefa (19 marca), św. Rafała Kalinowskiego (20 listopada).

Kaplica dojazdowa

Ostrowiec Świętokrzyski – kaplica Św. Józefa przy ul. Złotej 20, położona 2,5 km od kościoła parafialnego.
– w niedziele i święta: 11.00
– w dni powszednie: 16.00.

Do parafii należą: ulice Ostrowca Świętokrzyskiego – Bałtowska (część), Stawki Denkowskie, Zbożowa, Boczna, Niecała, Rozległa, Zapłocie, Kopalniana, Sucha, Skośna, Dębowa, Kąty Denkowskie, Świętojańska, Złota; oraz wioski – Sudół I, Sudół II i Sudół III (część).

Grupy parafialne: Grupa Modlitewna św. o. Pio, harcerze, koła żywego różańca, Liturgiczna Służba Ołtarza, Rycerstwo Niepokalanej, schola.

Cmentarz: komunalny, odległość od kościoła ok. 7 km.

Proboszcz - Ks. kan. mgr Dariusz Kowalski