Pątnicy już w drodze

W niedzielny poranek po Mszy św. w bazylice katedralnej w Sandomierzu wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę. Tegorocznej pielgrzymce towarzyszy hasło „Rodzina zakorzeniona w Chrystusie i Kościele”.

Jako pierwsi w drogę 2 sierpnia wyruszyli pątnicy z Janowa Lubelskiego, dla których jest to już 42. wędrówka do Jasnogórskiego tronu. W katedrze sandomierskiej dołączyli do nich uczestnicy pielgrzymowania z Sandomierza, natomiast dwie kolumny wyruszyły ze Stalowej Woli i Ostrowca Świętokrzyskiego.

Mszy Świętej rozpoczynającej wspólne pielgrzymowanie przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ją kapłani, którzy towarzyszą pielgrzymom na szlaku.

Biskup Nitkiewicz mówił w homilii o pragmatycznym podejściu do życia, które cechuje współczesnego człowieka.

– Wielu przenosi taką postawę do sfery religijnej. Chcą, aby Bóg rozwiązywał „od ręki” ich konkretne problemy, a jeśli nie widzą doraźnych korzyści, przestają troszczyć się sprawy duchowe i zrywają z Kościołem. Swoje potrzeby zaspokajają w inny sposób, korzystając z życia zgodnie z aktualnymi trendami.
Wyruszając w drogę na Jasną Górę, zrezygnowaliście, drodzy pielgrzymi z wielu rzeczy. Idziecie tam, aby spotkać Chrystusa i Jego Matkę, a także, by umocnić swoją wiarę. Nie patrzycie na pielgrzymkę w sposób magiczny. Wędrowanie w palącym słońcu oraz w strugach deszczu kosztuje niemało sił i bez mocnej wiary łatwo byłoby się zniechęcić. Nie chodzi zatem o jakiś spontaniczny zryw czy ofiarę podyktowaną nagłą potrzebą. Decyzja o pielgrzymowaniu jest zakorzeniona w przywiązaniu do Boga i do wartości, które nam przekazał. Jeśli będziemy według nich żyli, to obronimy je skuteczniej, niż okazując tylko niezadowolenie. Wyruszając dzisiaj na pielgrzymkę, uczestnicząc w Eucharystii i przyjmując Komunię św. pokazujecie, co jest dla was najważniejsze. A w tym roku odnotowaliśmy znaczący wzrost pielgrzymów, więc obok satysfakcji, mam także przekonanie, że wasze świadectwo przyniesie wiele owoców – powiedział biskup.

Po nabożeństwie pątnicy pożegnali się z rodzinami i wyruszyli w drogę. Wraz z nimi na pątniczy szlak wyruszył Biskup Ordynariusz. Pielgrzymi modlą się głównie o świętość rodzin oraz o nowe powołania do służby Bożej w Kościele.

Na szlaku pielgrzymim idzie wielu młodych, jak również całe rodziny. Pielgrzymom towarzyszą kapłani, klerycy, siostry zakonne oraz służby pielgrzymkowe. Dużym wsparciem idących pieszo są pielgrzymi duchowi polecający w modlitwie dzieło pielgrzymowania. W niektórych parafiach każdego wieczoru gromadzą się oni na wieczornych Apelach Jasnogórskich.

W kolumnie sandomierskiej, którą prowadzi ks. Marek Bednarz, pielgrzymuje 230 osób. Kolumnie janowskiej przewodzi ks. Tomasz Lis, z którym na rekolekcje wyruszyło 160 osób.

Pątnicy ze Stalowej Woli rozpoczęli pielgrzymkę po porannej Mszy św. w bazylice konkatedralnej. Razem z kierownikiem pielgrzymki, ks. Krystianem Kusztybem, w drogę wyruszyło 460 osób skupionych w czterech grupach. Pielgrzymów na rozpoczęcie drogi pobłogosławił bp Edward Frankowski.

Z Ostrowca Świętokrzyskiego spod kolegiaty św. Michała Archanioła ruszyło około 100 pielgrzymów pod przewodnictwem ks. Dariusza Kowalskiego.

Pielgrzymi będą szli jeszcze przez 9 dni i przemierzą każdego dnia średnio ok. 30-40 km. Wszystkie cztery kolumny – janowska, stalowowolska, świętokrzyska i sandomierska – spotykają się przed Częstochową, aby jedną Diecezjalną Pieszą Pielgrzymką Ziemi Sandomierskiej, pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, 12 sierpnia wejść i pokłonić się Jasnogórskiej Królowej Polski.

Ks. Grzegorz Słodkowski
Rzecznik Diecezji Sandomierskiej