Piesza pielgrzymka na odpust św. Antoniego

Ponad 250 pątników wzięło udział w pieszej pielgrzymce z Janowa Lubelskiego do sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy.

Była to czwarta pielgrzymka, w jaką wyruszyli mieszkańcy Janowa Lubelskiego i okolicznych parafii na wigilię uroczystości ku czci św. Antoniego.

– Kilka lat temu powróciliśmy do tradycji pielgrzymowania do sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy. We wspomnieniach starszych mieszkańców Janowa przewijały się opowiadania, że przed dziesiątkami lat wyruszały pojedyncze kompanie pątników, aby dotrzeć na Msze św. w wigilię głównego święta ku czci św. Antoniego. Po czterech latach możemy powiedzieć, że powrót do tradycji udał się, a pielgrzymka cieszy się coraz większym udziałem pątników, pośród których jest wiele osób młodych – poinformował ks. Tomasz Lis.

Podkreślił, że trasa nie jest łatwa. Liczy ona ponad 40 km, dlatego pątnicy wyruszają z Janowa Lubelskiego już o godz. 4 rano. – Trasa wiedzie po urokliwym Roztoczu, gdzie pielgrzymi mają przepiękne widoki. Jednak to wiąże się, że trasa ma wiele podejść pod górę wymagających naprawdę dobrej kondycji. W tym roku wszyscy pielgrzymi dzielnie pokonali trasę – poinformował Mieczysław Dudek, kierownik trasy.

Pielgrzymi szlak wiedzie przez Wólkę Ratajską, Godziszów, Branew, Goraj, Hosznię i Gilów. Podczas trasy do grupy dołączali pątnicy z Godziszowa, Branwi, Dzwoli i Kocudzy. – To moja kolejna już pielgrzymka do Radecznicy, to ważne wydarzenie w całym roku. Mam wiele intencji w sercu, które chcę powierzać Bogu przez św. Antoniego – mówiła Agata, wędrująca po raz czwarty.

Nie brakowało także pątników, którzy po raz pierwszy ruszyli na trasę. – W tym roku zdawałam maturę, chcę podziękować Bogu właśnie podczas pielgrzymki. Wiem, że Panu Bogu wiele zawdzięczam dlatego, był czas kiedy o wiele prosiłam a teraz chcę w taki sposób okazać Panu Bogu moją wielką wdzięczność – podkreślała Wiktoria.

Nad śpiewem czuwała grupa muzyczna, nad bezpieczeństwem czuwali porządkowi i grupa kierowania ruchem, a nad zdrowiem pątników zespół medyczny. Opiekę duchową sprawowało dwóch kapłanów.

Pątnicy w godzinach popołudniowych dotarli do sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy i wzięli udział we Mszy św. polowej przy źródłach św. Antoniego. – Dziękuję sztabowi pielgrzymkowemu, czyli grupie wspaniałych ludzi, którzy całym sercem zaangażowani są przygotowanie i poprowadzenie pielgrzymki. To dzięki nim tradycja, która istniała we wspomnieniach powróciła we wspaniałym dziele wspólnego pielgrzymowania – podsumował ks. Tomasz Lis.

Ks. Grzegorz Słodkowski
Rzecznik Diecezji Sandomierskiej