Ponad dwustu kapłanów przybyło 9 listopada do Sandomierza na Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów.
Spotkanie rozpoczęła cicha adoracja Najświętszego Sakramentu w bazylice katedralnej, która zakończyła się odmówieniem modlitwy o nowe powołania do stanu kapłańskiego.
Centralnym punktem dnia modlitw o uświęcenie kapłanów była uroczysta Msza Święta sprawowana pod przewodnictwem Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza wraz z biskupem pomocniczym seniorem Edwardem Frankowskim oraz kapłanami diecezjalnymi i zakonnymi. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także alumni sandomierskiego seminarium.
Na początku liturgii, bp Krzysztof Nitkiewicz powitał zgromadzonych, dziękując za ich obecność oraz za modlitwę w intencji świętości kapłanów, zarówno obecnych, jak i nieobecnych. Nawiązując do święta konsekracji Bazyliki Laterańskiej, podkreślił, że świątynia jest święta jako Dom Boży oraz z racji na pełnioną funkcję. Jest zarazem symbolem Ciała Jezusa Chrystusa. Biskup zaznaczył, że kapłani, będąc częścią tego Ciała i sprawując posługę uświęcania, powinni w pierwszej kolejności dążyć do osobistej świętości.
W kazaniu ks. dr Tomasz Jaklewicz z archidiecezji katowickiej podkreślił, że Kościół powinien pełnić zarówno rolę matczyną, jak i ojcowską, łącząc w sobie miłość i prawdę. Nawiązując do święta poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, wskazał na jej symboliczne znaczenie jako „Matki i Głowy wszystkich Kościołów,” co przypomina o macierzyńskiej trosce i ojcowskim przewodnictwie Kościoła. Kościół, według ks. Jaklewicza, nie jest tylko budynkiem, ale wspólnotą wiernych budowaną przez Chrystusa, której celem jest prowadzenie ludzi do Boga oraz przekazywanie im prawdy i miłości. Księża powinni być żywymi świadkami tej miłości, nie zatracając się w sprawach doczesnych, takich jak administracja czy remonty, lecz koncentrując się na duchowym przewodnictwie. Rola ojcowska Kościoła, związana z katedrą, oznacza władzę nauczania, a papież i kapłani są jej sługami, powołanymi do głoszenia Bożej prawdy. Połączenie tych dwóch ról – matczynej i ojcowskiej – tworzy pełnię misji Kościoła jako miejsca miłości i prawdy.
W kolejnej części spotkania, która miała miejsce w auli Katolickiego Domu Kultury, ks. dr Tomasz Jaklewicz wygłosił konferencję, w której pogłębił refleksje na temat autentycznej odnowy Kościoła według nauczania Benedykta XVI. Konferencja była oparta na referacie Josepha Ratzingera z 1990 roku pt. „Wspólnota w drodze. Kościół i jego nieustanne odnawianie się.” Ks. Jaklewicz przedstawił kluczowe myśli Benedykta XVI, ukazując Kościół jako wspólnotę w nieustannym procesie odnawiania, które czerpie swoją moc z wierności Chrystusowi i Ewangelii.
Na zakończenie spotkania bp Krzysztof Nitkiewicz wyraził wdzięczność prelegentowi oraz organizatorom spotkania, ks. kan. Dariuszowi Bęcowi i ks. kan. Rafałowi Kobiałce.