Radomyśl nad Sanem – Św. Jana Chrzciciela

woj. podkarpackie, pow. Stalowa Wola, gm. Radomyśl nad Sanem
37-455 Radomyśl nad Sanem, ul. Mickiewicza 31, tel. 15 845 43 35
www.sanktuariumradomysl.pl

Około 1440 r. w miejscu obecnego Radomyśla pasterze postawili kapliczkę, w której umieścili obraz MB Bolesnej. Z czasem w pobliżu tego miejsca wzniesiono kilka domów. Ludność z okolicznych wiosek przychodziła do kapliczki, gdyż w modlitwie do Matki Bożej Bolesnej doznawała pociechy i z rozradowanym sercem odchodziła do domów, stąd też osadę nazwano Radomyślem. W 1556 r. Jakub Sienieński z żoną Reginą założyli w granicach osady na prawie magdeburskim miasteczko Radomyśl. Parafię Radomyśl erygowano w 1614 r., choć pierwszy kościół istniał tu już w chwili założenia miasta. Początkowo opiekę duszpasterską w Radomyślu sprawowali Księża Kanonicy Bożego Ciała z Kraśnika. W 1625 r. Abraham Sienieński w celu rozwinięcia i ożywienia kultu MB Bolesnej. Pierwszy kościół wzniesiony w Radomyślu spłonął w lipcu 1669 r., nabożeństwa przeniesiono zatem do drugiego kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej sprowadził jednak augustianów. Znajdował się on nad Sanem, na wzniesieniu „Zjawienie”. Jednak i on spłonął w 1730 r. Taki sam los spotkał w 1805 r. kolejną świątynię, wybudowaną na dzisiejszym placu kościelnym w latach 1737-1743. Czwartą świątynię wzniesiono w 1828 r. Istnieje ona do dnia dzisiejszego obok nowego, murowanego kościoła. XIX-wieczny kościół jest drewniany, jednonawowy, o konstrukcji zrębowej, z mniejszym od nawy prezbiterium, zamkniętym prostokątnie z dwoma bocznymi zakrystiami. Do jego frontonu przylega kruchta. Dach kryty jest blachą i zwieńczony wieżyczką na sygnaturkę z hełmem blaszanym stożkowym. Wewnątrz strop jest płaski z fasetą. Ściany ozdobiono polichromią geometryczną. Wyposażenie stanowi ołtarz główny z obrazem przedstawiającym chrzest Chrystusa w Jordanie, dwa ołtarze boczne, ambona i drewniana chrzcielnica. Obecny, duży, nowoczesny kościół parafialny został wzniesiony w latach 1999-2009. Jest dziełem architekta Adama Gustawa – kopią kościoła parafialnego w Boguchwale (woj. podkarpackie). Nad całością prac czuwał ks. Józef Turoń. Smukła, pomalowana na biało świątynia skonstruowana jest na planie sześciokąta, z dwiema bocznymi kaplicami tej samej wysokości co nawa oraz z dwiema strzelistymi wieżami od frontu. Namiot dachu nawy oraz kaplic zdobią trzy blaszane korony, zaś iglice wież – dwa połyskujące w słońcu krzyże. We wnęce ściany frontowej nad wejściem głównym znajduje się dużych rozmiarów figura św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. W ścianach bocznych – wąskie, prostokątne witraże, wyobrażające postacie polskich świętych i błogosławionych oraz tajemnice różańcowe. Wnętrze stanowi jedną przestrzeń z pseudo-nawami. Żelbetowy strop ma formę wielkiej załamanej ku górze gwiazdy. Na suficie prezbiterium znajdują się trzy gwiaździste otwory, skrywające sztuczne oświetlenie. Wystrój świątyni jest jeszcze niepełny. Na ścianie ołtarzowej wznosi się duża, drewniana figura Chrystusa Zmartwychwstałego, po bokach są ołtarze z dwoma łaskami słynącymi obrazami: gotyckim wizerunkiem MB Bolesnej oraz MB Pocieszenia. Stacje drogi krzyżowej o kolorycie lokalnym przeniesiono ze starego kościoła. Uroczystego poświęcenia świątyni dokonali abp I. Tokarczuk i bp Edward Frankowski w dniu 31 maja 2009 r. Obraz MB Bolesnej, o wymiarach 46 x 33 cm, namalowany na dębowej desce, przedstawia stojącą postać MB w powłóczystych szatach, z mieczem tkwiącym w sercu. 15 września 1991 r. abp I. Tokarczuk dokonał koronacji tego obrazu. Koronę poświęcił 2 czerwca 1991 r. w Rzeszowie Ojciec Święty Jan Paweł II.

– w niedziele i święta: 7.30, 9.00,10.30,14.00,18.00, zimą 17.00
– w dni powszednie: 6.30,18.00, zimą 17.00
– w święta państwowo zniesione: 7.30, 18.00, zimą 17.00.

Odpusty: MB Pocieszenia (ostatnia niedziela sierpnia), MB Bolesnej (niedziela po 15 września).

Kościół „na Zjawieniu”

Kościół „na Zjawieniu” – pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej, położony 1,2 km od kościoła parafialnego. Pierwszy kościół postawiono w tym miejscu w 1675 r. Po rozebraniu go, w 1859 r. wzniesiono staraniem Franciszki Pawłowskiej murowaną świątynię. Cofające się wojska niemieckie wysadziły ją w 1944 r. Ksiądz Walerian Motyka w 1958 r. rozpoczął budowę nowego kościoła i w krótkim czasie doprowadził do jej ukończenia. Poświęcenia dokonał bp Stanisław Jakiel 23 sierpnia 1958 r. Bryła świątyni jest skromna i bezstylowa. Niebieski dach wieńczy niewielka sygnaturka. W głównym ołtarzu znajduje się kopia obrazu MB Bolesnej.
Nabożeństwa fatimskie: od 13 maja do 13 października – godz. 20.00.

Do parafii należą: Dzierdziówka, Nowiny, Radomyśl, Żabno.

Ogólna liczba mieszkańców: 1938.

Kapłani pochodzący z parafii: J. Kowalik OMI, S. Skórczyński OMI, S. Wiktor, P. Kata.

Siostry zakonne pochodzące z parafii: D. Puka.

Grupy parafialne: Apostolstwo Dobrej Śmierci, grupa modlitewno-biblijna, kolędnicy misyjni, koła żywego różańca, Liturgiczna Służba Ołtarza, Legion Maryi, Parafialny Zespół Caritas.

Instytucje i ośrodki kościelne: Diecezjalny Ośrodek Turystyki i Formacji Chrześcijańskiej „Augustianum”, 37-455 Radomyśl nad Sanem, ul. Mickiewicza 29, tel. 15 84 54 335, kom. 513 080 701
www.domrekradomysl.sandomierz.opoka.org.pl
e-mail: domrekradomysl@sandomierz.opoka.org.pl .

Cmentarz: parafialny, odległość od kościoła 1,2 km.

Proboszcz - Ks. mgr Witold Szczur (od 2022 r.)
Wikariusz - Ks. Jan Toś
Wikariusz - Ks. mgr Damian Zieliński (od 2021 r.)