Rodzinny piknik parafialny w Połańcu

W parafii św. Marcina Biskupa w Połańcu odbył się odpust ku czci Matki Bożej Anielskiej, który zakończył się wieczornym piknikiem parafialnym. Wydarzenie to miało szczególny charakter, ponieważ połączone było z wprowadzeniem do świątyni relikwii św. o. Pio.

Główne obchody miały miejsce podczas uroczystej sumy odpustowej, której przewodniczył ks. dr Wojciech Kania, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu. W homilii ks. Kania podkreślił, że od Maryi i św. o. Pio możemy uczyć się wierności Bogu oraz wypełniania Jego woli w codziennym życiu. Pomimo różnych przeciwności powinniśmy ufać, że Bóg będzie nas prowadził po właściwych ścieżkach do naszej niebieskiej ojczyzny.

Podczas Mszy św., uświetnionej przez Górniczą Orkiestrę Dętą Grupy Azoty Siarkopol z Grzybowa, wierni mieli okazję oddać cześć relikwiom św. o. Pio. W uroczystościach wzięli udział m.in. burmistrz Połańca Jacek Nowak, druhowie strażacy, członkowie Grup Modlitwy Ojca Pio z naszej diecezji, a także licznie zgromadzeni parafianie i goście.

Wieczorem, na placu obok “Wikariatu” odbył się pierwszy piknik parafialny. Organizatorzy, w tym duszpasterze oraz rada parafialna, zadbali o liczne atrakcje dla uczestników w każdym wieku. Na pikniku nie zabrakło tradycyjnych polskich przysmaków przygotowanych przez miejscowe Koła Gospodyń Wiejskich, takich jak ciasta, grillowane potrawy, gofry oraz lody. Dzieci mogły bawić się na specjalnie przygotowanych stanowiskach, a dorośli skorzystać z okazji do rozmów i wspólnego świętowania.

Muzyczną oprawę wieczoru zapewnił Tomasz z Sandomierza, który poprowadził zabawę taneczną pod hasłem “Jak za dawnych lat”. Atmosfera była radosna i sprzyjała integracji mieszkańców oraz budowaniu wspólnoty parafialnej.

Proboszcz ks. Leszek Pituch podkreślił znaczenie tego wydarzenia dla wspólnoty parafialnej. – Piknik “Od Parafian – dla Parafian” to wspaniała inicjatywa, która połączyła nas wszystkich. Był to nie tylko czas zabawy i radości, ale także wyraz naszej wspólnoty i troski o dobro wspólne. Dobrowolne datki złożone podczas pikniku zostaną przeznaczone na renowację zabytkowego krzyża uratowanego ze starego kościoła. Renowacja krzyża ma związek z jubileuszem 125. rocznicy konsekracji naszego kościoła, który będziemy świętować w przyszłym roku. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego wydarzenia oraz tym, którzy wsparli nas swoimi datkami – zaznaczył proboszcz.

Wśród uczestników pikniku można było usłyszeć wiele pozytywnych opinii. Dzieci najbardziej cieszyły się z możliwości pomalowania twarzy, a także z gofrów i lodów, którymi częstował w czasie pikniku proboszcz.

Starsi parafianie również wyrażali swoje zadowolenie z udziału w pikniku. – To był naprawdę wspaniały dzień dla naszej wspólnoty. Piknik przypomniał mi jak ważne są takie chwile, kiedy możemy razem spędzać czas, rozmawiać i cieszyć się swoim towarzystwem. W dzisiejszych czasach, kiedy każdy jest zabiegany, takie wydarzenia są bardzo potrzebne. Czuję, że nasza parafia staje się coraz bardziej zżyta, a to bardzo cieszy – powiedział pan Jan.

Na pikniku pojawili się także goście z Kalabrii we Włoszech, którzy zostali serdecznie przyjęci przez parafian. Wyrazili oni swoje uznanie dla polskiej gościnności i ducha wspólnoty. – Jesteśmy pod wrażeniem, jak pięknie potraficie się zorganizować i spędzać czas razem. Czujemy się tutaj jak w rodzinie i jesteśmy wdzięczni za tak ciepłe przyjęcie – dziękowali Włosi.

Ks. Grzegorz Słodkowski
Rzecznik Diecezji Sandomierskiej