5 lipca 2025 roku, po Mszy Świętej o godzinie 8:00, z naszej parafii wyruszyła pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę. Duchową opiekę nad pątnikami sprawuje Ks. Piotr Cieśla, wikariusz z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie.
W tym roku, już po raz trzydziesty drugi, na pątniczy szlak wyruszyła grupa 32 rowerzystów. W pielgrzymce, tradycyjnie organizowanej przez Pana Bolesława Lamparta, biorą udział wierni z Tarnobrzega, Sandomierza, Nowej Dęby i Stalowej Woli, tworząc wspólnotę zjednoczoną w modlitwie i wspólnych intencjach.
Na początku Mszy Świętej Ksiądz Proboszcz powitał pątników, dziękując organizatorom i podkreślając znaczenie jedności w modlitwie. – Drodzy zgromadzeni na tej Eucharystii, a zwłaszcza Wy, Pątnicy, pragnę podziękować Panu Bolesławowi za zorganizowanie tej grupy, która łączy pielgrzymów z Tarnobrzega, Sandomierza, Nowej Dęby i Stalowej Woli. Jesteście jednością i w takiej jedności nieście Wasze intencje do Matki Bożej. Dziękuję również opiekunowi duchowemu, księdzu Piotrowi, który pracuje w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie, za to, że będzie Wam towarzyszył przez cały czas. Pielgrzymujcie, niosąc swoje intencje, a jeśli są one zgodne z wolą Bożą, niech zostaną przez Niego przyjęte i wysłuchane.
W wygłoszonej homilii, Ksiądz Proboszcz rozwinął duchowy sens pielgrzymowania, wskazując na nie jako źródło nadziei i wspólnoty. – Pielgrzymowanie dodaje nam wewnętrznej otuchy, ponieważ nie jesteśmy wtedy sami – pielgrzymujemy we wspólnocie. Nawiązuje to również do hasła przeżywanego Roku Jubileuszowego: ‘Pielgrzymi Nadziei’. Macie nadzieję, że dotrzecie do celu na Jasną Górę, lecz byłoby to spojrzenie zbyt krótkie. Jesteście bowiem pielgrzymami w głębszym sensie – w nadziei, że ta duchowa podróż pomoże wam jeszcze głębiej zrozumieć istotę wiary i bliskość zapraszającego nas Boga. Całe nasze życie jest przecież niczym innym, jak pielgrzymowaniem.
Następnie kaznodzieja zwrócił uwagę na praktyczny wymiar pielgrzymiego trudu, który uczy wzajemnej troski i prowadzi do wewnętrznej przemiany. – To właśnie na pielgrzymce człowiek poprzez niewygody uczy się służby względem drugiego człowieka. Uczy się, jak w odniesieniu do Pisma Świętego, podać bliźniemu kubek wody czy kromkę chleba. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o dosłowny gest, ale o troskę, czy drugi człowiek nie jest głodny, o wzajemne zatroskanie. To z kolei prowadzi do naszej wewnętrznej przemiany, a o tę przemianę przecież chodzi. Dlatego chciałbym Was prosić, drodzy pielgrzymi, abyście w duchu wiary przedstawili Matce Bożej swoje intencje, a także te, o które prosili Was inni.
Na zakończenie, Ksiądz Proboszcz skierował myśli pątników ku celowi ich drogi – Jasnej Górze, podkreślając, że Maryja prowadzi do spotkania z Jezusem. – Największą radością dla człowieka jest Bóg, a do Boga prowadzi Maryja. Stąd też zwieńczeniem waszego pielgrzymowania będzie wejście do kaplicy, gdzie Maryja od wieków odbiera cześć. Zobaczycie Ją w pierwszej kolejności, ale kiedy wnikliwie spojrzycie na ten obraz, doświadczycie Kogoś jeszcze ważniejszego – Jezusa Chrystusa, którego Ona tuli do serca. Poczujcie się i Wy, przez Nią, przytuleni do Jego serca. Przedstawcie swoje intencje, a jeżeli są zgodne z wolą Bożą, niech zostaną przez Nią przyjęte, wysłuchane i przedstawione Temu, który jest najważniejszy – Jezusowi Chrystusowi, Synowi Maryi, a naszemu Panu.
Szczególnym momentem było poświęcenie różańców, które następnie zostały wręczone wszystkim pątnikom jako duchowy oręż na czas pielgrzymki. Tuż przed wyruszeniem w trasę, proboszcz parafii, Ks. prał. Jan Biedroń, pokropił wszystkich pątników wodą święconą, zawierzając ich Bożej opiece na czas drogi. Na zakończenie uroczystości Ks. Michał Zelik udzielił wszystkim pielgrzymującym w tym roku błogosławieństwa.
Naszym parafianom i wszystkim uczestnikom pielgrzymki życzymy obfitych łask Bożych, opieki Matki Najświętszej oraz bezpiecznej i owocnej drogi. Niech ten czas będzie dla Was źródłem duchowej odnowy i umocnienia wiary.