Rudnik Stróża – NMP Matki Kościoła

37-420 Rudnik n. Sanem, ul. Konopnickiej 53a

Niedziele i święta: 8:00; 10:30
Święta państwowo zniesione: 10:00; 17:00
Dni powszednie: 18:00 lub 17:00 (zimą)

Proboszcz - Ks. mgr Józef Sałek

Rudnik (ulice): Batorego, Czarnieckiego, Konopnickiej, Kopernika, Kosynierów, Matejki, Orzeszkowej, Partyzantów, Puławskiego, Reymonta, Wesoła, Zielona

Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

Myśl budowy kościoła w Stróży powstała na początku lat osiemdziesiątych najpierw wśród księży rodaków. Kiedy myśl dojrzała proboszcz parafii Rudnik ks. Edward Franuszkiewicz rozpoczął starania w Kurii oraz urzędach państwowych o zgodę na budowę kaplicy w Stróży. Dnia1 czerwca 1983 r. Uzyskano pozwolenie Naczelnika Miasta i Gminy Rudnik na budowę kościoła. Z wielkim zapałem parafianie, księża rodacy pod przewodnictwem ks. Franuszkiewicza przystąpili do gromadzenia materiałów i budowy świątyni wg projektu inż. Romana Orlewskiego z Rzeszowa. Już 30 czerwca 1985 r. bp Ignacy Tokarczuk poświęcił świątynię, która przez 2 lata stała się kościołem dojazdowym parafii Rudnik. W tym czasie ciągle trwały prace przy świątyni. 16 czerwca 1987 r., bp I. Tokarczuk erygował parafię i mianował pierwszego proboszcza ks. Jana Jasiewicza, Kontynuowane były dalsze prace, w ciągu których świątynia została ogrodzona, otynkowana oraz wyposażona. Wybudowano dzwonnicę i wstawiono dzwony, założono i ogrodzono cmentarz parafialny Ostatnio również wstawione zostały witraże, poświęcone Świętym Polakom kanonizowanym przez Jana Pawła II. Uroczystej konsekracji kościoła dokonał 16 czerwca 2002 r. bp Wacław Świerzawski. Od 1994 r. równocześnie budowano plebanię, którą oddano w 2000 r. Ksiądz mieszkał do tej pory przy kościele, jednocześnie w salce obok prowadzone były lekcje religii. Parafia posiada akta parafialne od roku 1987.