Tradycyjnie 4 sierpnia wszystkie kolumny Pieszej Pielgrzymki z diecezji sandomierskiej na Jasną Górę już są w drodze. Hasłem przewodnim całej pielgrzymki są słowa: „Wielbi dusza moja Pana”.
Od dwóch dni pielgrzymują pątnicy z Janowa Lubelskiego. W katedrze sandomierskiej dołączyli do nich uczestnicy pielgrzymowania z Sandomierza. Mszy św. dla obu kolumn przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz w otoczeniu opiekunów duchowych obu pielgrzymek. Oprócz pątników w Eucharystii uczestniczyli znajomi i rodziny pielgrzymów oraz ci, którzy wcześniej pielgrzymowali, a w tym roku nie mogą iść.
Bp Nitkiewicz wyraził w homilii podziw dla pielgrzymów podejmujących trud kilkudniowego wędrowania. Przyznał się jednocześnie, że taka decyzja jest trudna i tylko niewielu potrafi ją podjąć.
– Mamy inne, priorytetowe obowiązki, których nie potrafimy lub nie możemy komuś delegować. Jesteśmy wygodni, przyzwyczajeni do pewnego komfortu, potrzebujemy tysięcy różnych rzeczy. Idąc w pielgrzymce bylibyśmy ich z pewnością pozbawieni. Boimy się, że fizycznie i psychicznie nie damy rady. Te usprawiedliwienia można by jeszcze długo mnożyć. One mają swoje podstawy i powinny być brane pod uwagę. Niejednokrotnie wynikają niestety z naszej małej wiary i z egoistycznego spojrzenia na życie. Te same powody powstrzymują nas od czynienia dobra, a przede wszystkim hamują nasz duchowy wzrost, przeszkadzają w lepszym poznaniu siebie i innych. Tymczasem, „Bojowaniem jest żywot człowieka na ziemi” (Hi 7,1). Jest bojowaniem, walką, żeby prawdziwie i w pełni żyć. Ta walka stanowi coś w rodzaju świętego obrzędu, mającego zaprowadzić nowy, doskonalszy porządek w naszym sercu i w naszej głowie. Starożytni Rzymianie usprawiedliwiali w ten sposób nawet toczone przez siebie wojny. Nie będziemy posuwali się aż tak daleko, jednak nie możemy chodzić zawsze na skróty, uciekać od wysiłku i ryzyka. Niech ta pielgrzymka będzie dla was drodzy pątnicy taką właśnie batalią o piękniejsze człowieczeństwo na podobieństwo Chrystusa i Jego Matki. Oby nie stała się jedynie epizodem, wzlotem, osiągnięciem jakiegoś pułapu, a potem przez rok będziecie obniżali loty. Dzisiaj wyruszacie w drogę nie tylko dla siebie, ale dla całej naszej diecezji. Zawsze żyjcie i postępujcie w ten sposób. Zawsze bądźcie tak samo pełni zapału i gotowi do poświęcenia. „Kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony” (Mk 13,13). To są moje życzenia, które kieruje do kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich. Do tych życzeń dołączam obietnicę, że będę was odwiedzał na trasie i wspierał jak tylko się da. Mam jednak prośbę, abyście do waszych pielgrzymkowych postanowień oraz intencji dodali modlitwę o powołania do Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Bardzo ich potrzebujemy! A może, właśnie udział w pielgrzymce pomoże komuś podjąć decyzję o wejściu na drogę prowadzącą do kapłaństwa. Prośmy Boga w tej intencji. Stwórzmy koalicję sióstr i braci, koalicję miłości. Od niej zależą losy naszego Kościoła Sandomierskiego w roku jubileuszu jego 200-lecia, a także losy Polski i świata – mówił do pielgrzymów bp Krzysztof Nitkiewicz.
Po zakończonej Eucharystii Ksiądz Biskup wprowadził grupy na pątniczy szlak.
Tego samego dnia, Mszą św. w bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli, rozpoczęło się pielgrzymowanie, które zainicjował bp Edward Frankowski prosząc o szczęśliwą i bezpieczną drogę dla pielgrzymów. Natomiast kolumna ostrowiecka wyruszyła z kościołów św. Michała Archanioła oraz z NMP Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, po porannej Eucharystii, sprawowanej przez kapłanów pątników.
Grupę z Janowa Lubelskiego prowadzi ks. Grzegorz Polak, a towarzyszy mu 5 kapłanów i 3 kleryków oraz 3 siostry zakonne. Prowadzą oni 195 pątników. Za organizację kolumny sandomierskiej jest odpowiedzialny ks. Marcin Grzyb wspierany przez 8 kapłanów, 3 seminarzystów oraz siostrę zakonną. W tym roku wyszło na Jasną Górę ok. 250 pątników w 3 grupach. Kolumnę stalowowolską prowadzi ks. Dominik Bucki. Łącznie idzie ok. 700 pątników. Prowadzi ich 26 kapłanów, 11 diakonów oraz kleryków, 3 siostry zakonne oraz brat zakony. Pielgrzymi tradycyjnie podążają w 6 grupach. Kolumnie ostrowieckiej przewodzi ks. Mariusz Wasil. Wspomaga go 4 kapłanów, diakon oraz siostry zakonne. Łącznie w dwóch grupach pielgrzymuje ok. 200 osób.
Pielgrzymi będą szli jeszcze przez 9 dni i przemierzą każdego dnia średnio ok. 30 – 40 km. Wszystkie cztery kolumny – janowska, stalowowolska, świętokrzyska i sandomierska – spotykają się przed Częstochową, aby jedną Diecezjalną Pieszą Pielgrzymką Ziemi Sandomierskiej, pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, 12 sierpnia wejść i pokłonić się Jasnogórskiej Królowej Polski.
Dużym wsparciem idących pieszo są pielgrzymi duchowi. W niektórych parafiach gromadzą się oni na wieczornych Apelach Jasnogórskich. Duchowe pielgrzymowanie polega na codziennym uczestnictwie we Mszy św., oraz w modlitwach i rozważaniach według programu pielgrzymkowego (Różaniec, Koronka do Bożego Miłosierdzia czy Konferencje dostępne w Internecie na stronach pielgrzymki).
W pielgrzymce duchowej znajdują się trzy główne składniki rekolekcji, jakie przeżywają pątnicy w drodze: formacja, modlitwa i pokuta. Wiele parafii organizuje dodatkową „duchową kolumnę” dla tych, którzy poszli. Idąc w drodze czuje się siłę tego zaplecza modlitewnego.
Oprócz charakteru duchowego pielgrzymka piesza to również cała baza techniczna. Poczynając od sekretariatu i transportu poprzez łączność, służby porządkowe i kwatermistrzowskie, aż do grup muzycznych i liturgicznych. Na pielgrzymce nie może zabraknąć także służby zdrowia. Kierownicy kolumn i grup muszą zatroszczyć się, by pielgrzymka mogła być duchowym przeżyciem, ale bezpiecznie przeprowadzonym. Na szlaku pielgrzymim idzie wielu młodych, jak również całe rodziny. Pielgrzymom towarzyszą kapłani, klerycy, siostry zakonne oraz służby pielgrzymkowe.
Życzmy sobie obfitych owoców pątniczego trudu. Niech na każdym kroku towarzyszy nam Boża opieka, a Maryja niech wysłucha nawet najbardziej ukrytych próśb i przedstawi je Bogu. Wszystkich, którzy pozostali w domu prosimy o modlitwę za nas.