Sandomierz – Chrystusa Króla Jedynego Zbawiciela Świata

woj. świętokrzyskie, pow. Sandomierz, gm. Sandomierz
27-600 Sandomierz, ul. Dobkiewicza 12, tel. 15 832 86 49
www.pallotynisandomierz.pl

Parafia pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela Świata zlokalizowana jest w północnej części Sandomierza (m.in. os. Kruków, Mokoszyn) oraz na terenie wsi Gierlachów i Kamień Łukawski. Pierwotnie tereny te przynależały do parafii pw. św. Józefa w Sandomierzu. Nowa parafia erygowana została na tym obszarze przez bpa W. Świerzawskiego 29 czerwca 1997 r. Duszpasterstwo w tej placówce powierzone zostało kapłanom ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni) z Prowincji Warszawskiej pod wezwaniem Chrystusa Króla. Kościół parafialny pw. Chrystusa Króla Jedynego Zbawiciela Świata zbudowany został w latach 1998-2017. Pierwszym budowniczym świątyni był ks. Wiesław Wilmański SAC. Kolejni proboszczowie kontynuowali prace związane z wykończeniem wnętrza. Ostatnie prace dekoracyjne przeprowadził ks. Artur Manelski SAC. Uroczystego poświęcenia kościoła dokonał bp K. Nitkiewicz 28 maja 2017 r. Architektura kościoła przypomina formę rzeźbiarską, ale wydaje się, że zaliczyć ją można już do postmodernizmu. Świątynia o architekturze w stylu skandynawskim przykuwa uwagę dominującym dachem o przekroju trójkątnym, nieco węższym i niższym na przedzie i w części prezbiterium, którego wykrzywiona kalenica przypomina kształtem odwróconą łódź. Na spadzie dachu wymalowano krzyż, przypominający odbiorcom o niewidocznym na pierwszy rzut oka sakralnym charakterze budowli. Ryzalit ściany frontowej, umieszczony ponad przeszklonym wejściem, rozcięty jest wąską linią okna w kształcie krzyża. Niewielkie, poprzeczne okienka znajdują się też na zakrzywionych ścianach, nadających nawie kształt łodzi. Wewnątrz widać, że dach, stanowiący większą część bryły kościoła, wspiera się na dźwigarach z drewna klejonego, stylizowanych na kolumny i ostre łuki w stylu gotyku bądź też na konstrukcję statku. Nawiązuje do nich zewnętrzny krzyż, wyrastający spomiędzy krzywizn dekoracyjnych murków. Na ścianie ołtarzowej tabernakulum, wśród fresków o kolorystyce zachodzącego słońca, namalowany jest umęczony Chrystus w półpostaci, wyrażony w dramacie sceny Ecce Homo.

– w niedziele i święta: 7.30, 11.00, 12.30, 19.15
– w dni powszednie: 6.30, 18.00, piątek 15.00
– w święta państwowo zniesione: 7.30, 11.00, 18.00.

Odpusty: Uroczystość Chrystusa Króla, św. Wincentego Pallottiego (22 stycznia).

Kaplice dojazdowe

Gierlachów – kaplica pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe, położona ok. 3 km od kościoła parafialnego. Zbudowana została w 1983 r. wg projektu inż. Mieczysława Frańczaka. Całością prac kierował ks. Zygmunt Niewadzi. Kaplica nie wyróżnia się stylem architektonicznym. Jest to prosty, jednonawowy budynek z kruchtą i betonowym krzyżem, z sygnaturką przy wejściu.
– w niedziele i święta: 9.00.
Odpust: św. Maksymiliana Kolbe (14 sierpnia).

Sandomierz – kaplica w Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej.
– w niedziele i święta: 9.00, 18.00
– w dni powszednie: 18.45.

Do parafii należą: ulice Sandomierza – Dobkiewicza, Schinzla, Milberta, Kwiatkowskiego, Głęboka, Lipowa, Sucharzowska, Różana, Burka, Topolowa, Gołębicka, Jaśminowa, Akacjowa, Nowa, Krukowska, Pallotyńska, Długa, Dobra, Lubelska, Młyńska, Panoramiczna, Spokojna, Łukawska, Miodowa, Pogodna, Tulipanowa; oraz wsie – Gierlachów, Kamień Łukawski.

Kapłani pochodzący z parafii: P. Bełczowski SAC.

Siostry zakonne pochodzące z parafii: R. Krakowiak, C. Serafian, A. Ciejka, s. Latawiec.

Grupy parafialne: koła żywego różańca, Liturgiczna Służba Ołtarza, Wspólnota dla Intronizacji NSPJ, Wspólnota Miłosierdzia Bożego, Wspólnota św. Wincentego Pallottiego.

Cmentarz: komunalny, odległość od kościoła 400 m.

Proboszcz - Ks. Grzegorz Dudek SAC (od 2017 r.)
Wikariusz - Ks. Mariusz Zakrzewski SAC