Skotniki Sandomierskie – Św. Jana Chrzciciela

Dni powszednie: 7:00 lub 18:00

Proboszcz - Ks. kan. dr Wojciech Pietraszek
Rezydent - Ks. prał. Marian Molga

Bogoria (1 km), Kamieniec (2 km), Ostrołęka (5 km), Skotniki, Szewce (2,5 km)

Św. Jana Chrzciciela (24 czerwca)
Przemienienie Pańskie (6 sierpnia)

Kościół ufundowany został przez Jarosława Bogorię ze Skotnik, arcybiskupa gnieźnieńskiego w 1347 r., a uroczyście poświęcony w roku 1370. Odnawiany w połowie wieku XVIII, po II wojnie światowej, a także w ostatnich latach. Jest zbudowany z cegły w układzie polskim z główkami zendrowymi, gotyk nadwiślański, orientowany. Nawa na rzucie prostokąta, prezbiterium węższe i niższe, zamknięte wielobocznie. Przy prezbiterium od północy mała zakrystia. Przedsionek do zakrystii, pomieszczenie nad zakrystią, jak i kruchta przy nawie od strony południowej dobudowane były w XVIII w. Późniejsze gwiaździste sklepienie nawy wsparte na jednym centralnym filarze. W prezbiterium sklepienie krzyżowo-żebrowe. Na zewnątrz ściany wsparte szkarpami. Okna ostrołukowe z gomółkowymi witrażami. Dach nad nawą wyższy, dwuspadowy z wieżyczką na sygnaturkę, a nad prezbiterium i zakrystią dach wspólny, wielospadowy. Całość pokryta blachą. Portal z kruchty do nawy z XIV wieku, a w nim z tego samego czasu drzwi okute skośną kratą z rozetami. Na ścianie tęczowej odkryte w ostatnim czasie freski ze scenami z życia Pana Jezusa. Wyposażenie wnętrza (ołtarze, boazeria, ambona) rokokowe, wykonane w II połowie XVIII w. przez warsztat sandomierski. Witraże gomółkowe, chór, organy, ławki, konfesjonał, ołtarz wykonane w ostatnich latach, a kompletna konserwacja i odnowienie ołtarzy, boazerii, polichromii ściennej, malowanie ścian zostało ukończone w 1981 r.