– Jednym z celów działalności Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest kształtowanie dojrzałej postawy patriotycznej i religijnej wśród młodych. Stąd pomysł na organizację naszego festiwalu w którym każdy może zaprezentować swoje talenty, a po drugie wyrazić swoją miłość do Ojczyzny. Tegoroczny festiwal przebiegał pod hasłem „Śpiewaj dla niepodległej”, chcieliśmy w ten sposób uczcić obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Podczas prezentacji każdy z uczestników mógł wykonać utwór patriotyczny i religijny – mówił Damian Warchoł, prezes KSM Diecezji Sandomierskiej.
Spotkanie młodych artystów rozpoczęła wspólna Msza św. w kościele pw. Ducha Świętego w Sandomierzu, której przewodniczył ks. Damian Zieliński, asystent diecezjalny KSM. Wraz z nim wspólną Eucharystię koncelebrowali księża asystenci parafialnych oddziałów stowarzyszenia. Podczas homilii ks. Damian Zieliński odwołał się do hasła KSM-u: „Służyć Bogu i Ojczyźnie. Gotów”. – Służba jest wpisana w zawołanie naszego stowarzyszenia i realizujemy ją w pełni oddanym, sercem Bogu i ludzkimi siłami Ojczyźnie. Nasza obecność tutaj jest wyrazem miłości do Chrystusa i postawy patriotycznej wobec Polski – mówił kaznodzieja. Parafrazując słowa poety, że „Ojczyzna to taka kraina, która się w sercu zaczyna” ks. Zieliński podkreślił, że choć młodzi pochodzą z wielu parafii, to jednak wezwani są do budowania wspólnego dobra Ojczyzny i służenia jej swoimi talentami. Działania te muszą mieć zawsze religijny fundament.
Po Mszy św. część artystyczna festiwalu odbyła się w Katolickim Domu Kultury, gdzie młodzi artyści prezentowali przygotowane utwory. Na scenie zaprezentowało się 12 zespołów wokalno-muzycznych i 17 solistów. Łącznie na scenie wystąpiło 132 osoby. Pośród zgłoszonych do festiwalu były także osoby z poza naszej diecezji.
Młodzi prezentowali utwory patriotyczne w oryginalnej aranżacji oraz także w mocno uwspółcześnionej adaptacji. Każdy mógł wykonać dwie piosenki o tematyce patriotycznej i religijnej. Uczestników oceniało jury biorąc pod uwagę wartość wokalną i ekspresyjną wykonania utworu.
– Zdecydowaliśmy się wystąpić z całym zespole parafialnym, który w liturgii pełni funkcje jako schola, ale także bierzemy udział w różnych przeglądach artystycznych. Niełatwo było wybrać dwa utwory, bo w naszym repertuarze jest ich sporo. Myślę, że możemy być zadowolone z występu, ale liczy się także wspólne spotkanie ludzi młodych żyjących naprawdę wielkimi wartościami patriotycznymi – podkreślała Karlina Krasa.
Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dylom i upominek, zaś najlepsi z każdej kategorii cenne nagrody.
W kategorii zespoły zostali wyróżnieni: I miejsce – schola z Chmielowa, II miejsce – „Jedyni tacy”, zespół z Tuszowa Narodowego, III miejsce – „Rosa”, schola z Ćmielowa. W kategorii soliści wyróżnienia przypadły dla: I miejsce – Szymon D., II miejsce Emilia B., III miejsce Wiktoria K.
– Bardzo się cieszę, że tak wielu chętnych przybyło na tegoroczny festiwal, co potwierdza, że jest potrzebna jego organizacja. Zapraszamy już za rok na kolejne spotkanie muzyczno-religijno-patriotyczne, podczas którego będziemy mieli okazję ubogacić się wspólnym spotkaniem i wymienić doświadczeniami podejmowanych działań w naszych parafiach – podsumował ks. Damian Zieliński.