Wigilia Paschalna w sandomierskiej bazylice katedralnej była głębokim i poruszającym wydarzeniem. Liturgii przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który wśród bogatej symboliki tej najważniejszej w roku nocy, udzielił dorosłym katechumenom sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, a wierni wspólnie odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne.
Obrzędy rozpoczęły się od poświęcenia ognia i Paschału – symbolu zmartwychwstałego Chrystusa, który rozprasza mrok grzechu i śmierci. W blasku tego światła oraz świec trzymanych przez wiernych rozbrzmiało uroczyste Orędzie Paschalne. Następnie zgromadzeni uczestniczyli w Liturgii Słowa, która wprowadzała w misterium zbawienia.
W homilii bp Nitkiewicz mówił o znaczeniu pamięci w życiu człowieka, która spina w jedną całość osoby, lata, wydarzenia i przeżycia.
– Nie ulega wątpliwości, że pamięć odgrywa dużą rolę również w przypadku wiary. Musimy pamiętać, że zostaliśmy stworzeni przez Boga Ojca, odkupieni przez Jezusa Chrystusa, że zstąpił na nas Duch Święty. W przeciwnym razie, nasze działanie byłoby chaotyczne, bezmyślne, a życie pozbawione sensu. Liturgia Słowa Wigilii Paschalnej daje nam w związku z tym całościowe spojrzenie, prowadząc przez historię zbawienia od samego początku po dzień dzisiejszy, gdyż to, co niegdyś się wydarzyło, powtarza się i dzisiaj. Bóg jest Panem dziejów. On wychodzi z inicjatywą ale chce, byśmy historię tworzyli razem. Bóg widząc człowieka jęczącego pod jarzmem grzechu, jak pisze św. Paweł, posłał umiłowanego Syna, aby wybawił ludzkość od złego, od śmierci wiecznej. Zbawienie stało się naszym udziałem. Chrzest, Bierzmowanie, Eucharystia, a także inne sakramenty pozwalają człowiekowi korzystać z jego owoców – mówił kaznodzieja.
Zwracając się do nowo ochrzczonych oraz do wszystkich zebranych w świątyni Biskup Ordynariusz zachęcał, aby pamiętać zawsze jak wielkimi darami zostaliśmy obdarzeni przez Boga.
– Drodzy Katechumeni, wracajcie często do historii waszego nawrócenia, do dnia w którym odkryliście Chrystusa. Może warto będzie świętować każdego roku rocznicę chrztu. Nie chodzi o jakieś rzewne, nostalgiczne rozpamiętywanie takiego czy innego wydarzenia albo spotkania, lecz o powrót do źródeł, aby nie zapominać jak wielkimi darami zostaliście obdarzeni przez Boga. To dotyczy skądinąd wszystkich obecnych w tej świątyni, zaczynając od głównego celebransa. Apostołowie oraz pobożne niewiasty pielęgnowali w sercu wiele wspomnień związanych z Panem Jezusem, jednak punktem centralnym były spotkania ze Zmartwychwstałym Panem o czym dawali świadectwo utrwalone w Piśmie Świętym. Jezus polecił im iść do Galilei, gdzie spotkali Go po raz pierwszy trzy lata wcześniej. Nam również Jezus Zmartwychwstały daje nowe życie, a więc i nowe możliwości, nowe pomysły oraz siły do ich realizacji. Daje przede wszystkim nadzieję, która zawieść nie może, gdyż On jest i będzie zawsze z nami. Wyruszmy więc razem w nową drogę – zachęcił biskup.
Szczególnym momentem liturgii było udzielenie sakramentów chrztu i bierzmowania dwóm dorosłym osobom – Eunice oraz Kamilowi. Po miesiącach przygotowań, prowadzonych przez katechistów oraz Siostry Jadwiżanki, katechumeni zostali oficjalnie włączeni do wspólnoty Kościoła. Po raz pierwszy przystąpili również do Komunii świętej, wspierani przez swoich bliskich i katechistów.
Wszyscy wierni obecni w świątyni odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne. Uroczystą liturgię ubogacił śpiewem Chór Katedralny, wprowadzając zgromadzonych w głęboką kontemplację tajemnicy paschalnej.
Na zakończenie bp Nitkiewicz podziękował za przygotowanie liturii wszystkim zaangażowanym.
Wigilia Paschalna była nie tylko celebracją liturgiczną, lecz także żywym świadectwem obecności Zmartwychwstałego Chrystusa pośród swojego ludu – Chrystusa, który nieustannie zapala światło w ciemnościach ludzkiego życia.