W ramach obchodzonych Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej prezydent Węgier wraz z małżonką gościli w najstarszym polskim sanktuarium na Świętym Krzyżu, gdzie przechowywane są Relikwie Drzewa Krzyża Świętego podarowane według tradycji przez św. Emeryka, syna św. Stefana króla Węgier.
Węgierskiej Parze Prezydenckiej towarzyszyli: Anna Krupka, wiceminister Sportu i Turystyki, Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski, Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Bogdan Wenta Prezydent Kielc, parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej oraz osoby reprezentujące instytucje odpowiedzialne za relacje miedzy obu krajami.
U bram świętokrzyskiego sanktuarium dostojnych gości powitał Biskup Ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz wraz ojcem Pawłem Zającem, prowincjałem polskiej Prowincji Oblatów Maryi Niepokalanej.
W pierwszej części wizyty Para Prezydencka wraz z przybyłymi gośćmi udała się do kaplicy Relikwii Drzewa Krzyża.
– Starożytne węgierskie kroniki mówią, że św. Stefan kontemplował nieustannie Chrystusa wewnętrznymi oczami duszy. To kształtowało jego postawę i tak samo wychował swojego syna św. Emeryka. Relikwie krzyża, na którym umarł Chrystus, ofiarowane przez węgierskiego królewicza klasztorowi na Łysej Górze złączyły jeszcze mocniej nasze narody. Nieprzypadkowo Polska i Węgry są obrońcami chrześcijańskich wartości we współczesnej Europie. Witaj Panie Prezydencie w imię Chrystusa i czuj się jak u siebie w domu – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz.
W imieniu wspólnoty Ojców Oblatów, kustoszy sanktuarium, przybyłych gości powitał ojciec superior Marian Puchała OMI.
Nabożeństwo przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego poprowadził ojciec prowincjał Paweł Zając OMI.
W drugiej części wizyty Prezydent Węgier János Áder wraz z małżonką zwiedzili świętokrzyskie sanktuarium oraz otworzyli wystawę zatytułowaną „Polska-Węgry. Początek”.
Wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie Per Crucem, Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i Polskie Radio Kielce prezentuje historię dobrych relacji obu narodów Polski i Węgier. Obejmuje zarówno legendy, jak i historię, od przekazania relikwii Drzewa Krzyża Świętego benedyktynom aż po czasy współczesne.
Na wystawie zobaczymy jedenaście tablic ze skanami dokumentów i tekstami w języku polskim i angielskim. Powstały one na podstawie archiwalnych źródeł opracowanych przez prof. Krzysztofa Brachę i dr. Czesława Hadamika.
– Ekspozycja skupia się na relacjach polsko-węgierskich na przykładzie dziejów klasztoru na Świętym Krzyżu. Obejmujemy 800 lat historii opactwa, w trakcie których kontakty z Węgrami nieustannie się przewijają. Ponadto od kilkunastu lat widać wyraźny renesans zainteresowania Węgrów świętokrzyskim sanktuarium i liczne pielgrzymki z tego kraju – podkreślał profesor Krzysztof Bracha.
Na zakończenie prezydent Węgier oraz delegacja świętokrzyskich władz wojewódzkich i miejskich złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Emeryka.
Otwarcie wystawy to jedno z wydarzeń religijno-kulturalnych w ramach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które w tym roku odbywają w Województwie Świętokrzyskim.