[Tarnobrzeg-Serbinów] Inauguracja nowego roku szkolnego w Szkołach Katolickich

Dzieci i młodzież z tarnobrzeskich szkół: Katolickiej Szkoły Podstawowej i Liceum Katolickiego, dzieci z Katolickiego Przedszkola im. św. Józefa oraz społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10 uroczystą Mszą Świętą zainaugurowała nowy rok szkolny 2022/2023. Liturgia była sprawowana o godz. 8.00, 10.00 i 15.00.

W tym dniu okolicznościową homilię wygłaszał Ks. prał. dr Jan Biedroń. Kaznodzieja wskazał na potrzebę zdobywania mądrości, której źródło bije od samego Boga.

Rozpoczynając kolejny rok szkolny, przyszliście do Kościoła, aby prosić Boga o mądrość, bo tylko wtedy otrzymane od Boga talenty, czyli zdolności rozwiniecie i pomnożycie jak pieniądze na koncie w banku. Sławny mędrzec Kohelet napisał, że wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem. I tak mamy czas wakacji i mamy czas nauki. Dziś wakacje ustępują miejsca nauce – wskazywał kaznodzieja.

Ksiądz Proboszcz zachęcał również do podjęcia na nowo trudu zdobywania wiedzy, poprzez aktywność, działanie i otwarte serce.

– Rozpoczynacie nowy rok szkolny, czas nauki czyli pracy. I tutaj chcę wam dać dobrą radę, a dobre rady zawsze są w cenie. Zapewne znacie taki wiersz „na tapczanie siedzi leń, nic nie robi cały dzień”. Taki styl lenistwa szkodzi człowiekowi, paraliżuje człowieka. Człowiek staje się ogłupiały, zamknięty w sobie i otumaniony. Bo na tej kanapie są pewne gadżety, które nas ogłupiają: komórka, tablet, chipsy, pilot. One przenoszą nas w świat gier i zabierają czas, który powinniśmy poświęcić na rozwijanie talentów. Nowy rok szkolny, który dzisiaj rozpoczynacie to dobry czas aby pożegnać się już z lenistwem i nudą, a założyć buty wyczynowe, które są symbolem aktywności, działania i otwartego serca – zachęcał Ksiądz Proboszcz.

Ks. prał. dr Jan Biedroń zwrócił uwagę na potrzebę łączenia rozwoju intelektualnego i duchowego.

– Zachęcam was do solidnej nauki i pracy duchowej. Zauważyłem, że jak ktoś jest aktywny w Kościele, ten też jest aktywny w szkole, jest dobrym i życzliwym uczniem i dobrym człowiekiem. Niech Pan Jezus wam błogosławił w uczniowskim trudzie – mówił Ks. prał. dr Jan Biedroń.

Na koniec Mszy Świętej sprawowanej o godz. 10.00 P. dyr. Joanna Szmuc odmówiła Akt Zawierzenia Szkół Katolickich Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Pannie.

Zwieńczeniem wspólnej modlitwy były słowa życzeń Księdza Proboszcza dla społeczności szkolnych oraz udzielenie Bożego błogosławieństwa.

W roku szkolnym 2022/2023 nowym katechetą w PSP nr 10 będzie ks. dr Rafał Kusiak.