Parafia pod wezwaniem św. Gertrudy i św. Michała Archanioła
woj. podkarpackie, pow. Tarnobrzeg, gm. Tarnobrzeg
39-400 Tarnobrzeg, ul. Piętaka 46, kom. 720 330 330
www.parafiawielowies.pl
INFORMACJE O PARAFII
Parafia pw. św. Gertrudy i św. Michała Archanioła znajduje się w najdalej wysuniętej części Tarnobrzega – Wielowsi. Dzielnica ta do 1976 r stanowiła osobną wieś. Jej początki sięgają XII w., była ona fundacją rodu Mądrostków. W tym czasie prawdopodobnie przynależała do parafii grodzkiej w Sandomierzu. Samodzielna parafia Wielowieś erygowana została w 1215 r. Plądrowana była w czasie najazdów tatarskich oraz podczas wojen z książętami ruskimi w 1376 r. Wieś i parafia wielokrotnie niszczone były również przez wylewy Wisły. Pierwszy drewniany kościół wybudował włościanin z Koćmierzowa jako wotum wdzięczności za uwolnienie z niewoli tatarskiej. W okresie późniejszym istniało w Wielowsi jeszcze kilka drewnianych świątyń, które ulegały pożarom. Ostatnia z nich rozebrana została przed 1884 r. W 1861 r. matka Kolumba Róża Białecka założyła w Wielowsi Trzeci Zakon Polskich Sióstr Dominikanek Czynnych. Siostry prowadziły szkoły, opiekowały się chorymi, a w czasie epidemii cholery w 1872 r. grzebały zmarłych. Z terenu parafii Wielowieś powstały placówki duszpasterskie w Sobowie oraz Zakrzowie. Kościół parafialny pw. św. Gertrudy i św. Michała Archanioła zbudowany został w 1884 r. wg projektu opracowanego przez Tadeusza Stryjeńskiego na zlecenie Jana Dzierżysława Tarnowskiego, właściciela Wielowsi i Dzikowa. Nad całością prac czuwał ks. Władysław Ciechanowicz. Uroczyste poświęcenie świątyni odbyło się w 1902 r. Gruntowny remont i przebudowa kościoła miały miejsce w latach 19301933 na podstawie planu przygotowanego przez Wacława Krzyżanowskiego. Świątynia jest murowana. Od północy graniczy z dawną grobową kaplicą kopułową Tarnowskich, która pochodzi z początku XVII w. Jest to jednonawowa świątynia z jednorodnym stylistycznie wyposażeniem. We wnętrzu kaplicy Tarnowskich znajduje się manierystyczny ołtarz św. Gertrudy, pochodzący z wcześniejszej świątyni. Obok kościoła wznosi się XIX-wieczna dzwonnica. Ogrodzenie z kaplicami pochodzi z II poł. XIX w.
Msze święte:
– w niedziele i święta: 8.00, 10.30, 17.00, zimą 16.00
– w dni powszednie: 18.00, zimą 17.00,
– w święta państwowo zniesione: 9.00, 18.00.
Odpusty: św. Gertrudy (17 marca), św. Michała Archanioła (29 września).
Dom zakonny:
Zgromadzenie Sióstr Zakonu Św. Dominika w Polsce (Siostry Dominikanki)
39-400 Tarnobrzeg Wielowieś, ul. M.K. Białeckiej 1, tel. 15 822 05 19
Kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Wielowsi. Kompleks budynków kościelno-klasztornych zbudowany został w latach 1861-1866 wg projektu Aleksandra Gebauera.
Do parafii należą: ulice Tarnobrzega – Cicha, Górki, Grobla, Jadasiówka, Jasień, Kopanina, Krańcowa, Lądowisko Jana Pawła II, Matki Kolumby Białeckiej, Nizinna, Nowa, Odwet Jędrusie, Ogródek, Piętaka, Plebańska, Sobowska (część), Starowiśle, Szklana, Warszawska (część), Wiosenna, Zaciszna, Zagórze; ulice Sandomierza – Koćmierzów, Piaski, Strażacka.
Ogólna liczba mieszkańców: 1904.
Kapłani pochodzący z parafii: P. Strycharz CSRS, M. Drwiła.
Siostry zakonne pochodzące z parafii: M. Duma OP, I. Ciba OP.
Grupy parafialne: koła żywego różańca, Koło Przyjaciół Radia Maryja i Telewizji Trwam, Koło Przyjaciół WSD, Liturgiczna Służba Ołtarza, Rycerstwo Niepokalanej, schola, Wspólnota dla Intronizacji Chrystusa Króla Wszechświata.
Cmentarz: parafialny, odległość od kościoła 600 m.
OBSADA PERSONALNA
Proboszcz - Ks. kan. dr Dariusz Woźniczka |