11 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorych – święto ustanowione przez papieża Jana Pawła II ponad 30 lat temu. Z tej okazji 9 lutego 2024 r. uczniowie kl. VII i VIII Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5, działający jako członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu, odwiedzili podopiecznych hospicjum działającego przy Domu Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim. W progach Hospicjum Stacjonarnego powitał młodzież Ks. Paweł Anioł – Dyrektor Domu Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II.
Podczas wizyty Ksiądz Dyrektor dzielił się swoimi doświadczeniami z wieloletniej opieki nad chorymi oraz przedstawił specyfikę pracy personelu hospicjum. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej o codziennym życiu chorych w hospicjum oraz ogromnej roli personelu w niesieniu im ulgi w cierpieniu.
Niezwykle wzruszającym momentem było przekazanie kartek wykonanych przez uczniów chorym i niezapomniany ich uśmiech na twarzy oraz podziękowania. Ksiądz Paweł Anioł wyraził wdzięczność za okazane serce i zaangażowanie uczniów w pomoc potrzebującym.
Podczas spotkania Ksiądz Anioł również złożył serdeczne podziękowania dyrektorowi szkoły, pani Marcie Dobrowolskiej-Wesołowskiej, za długoletnią współpracę oraz za liczne akcje charytatywne organizowane na rzecz hospicjum. Wzruszające słowa wdzięczności padły także w kierunku opiekunów Szkolnego Klubu Wolontariatu: pani Danucie Wiśniewskiej, pani Anny Sykutowskiej i ks. Adriana Trybulskiego za ich zaangażowanie i poświęcenie w prowadzeniu działań charytatywnych.
Wizyta ta była nie tylko okazją do niesienia wsparcia chorym, lecz również momentem budującym więź między społecznością szkolną a osobami potrzebującymi. Wyrazem wdzięczności i satysfakcji było serdeczne przyjęcie ze strony personelu hospicjum i radość podopiecznych z obecności młodych wolontariuszy.
W tym dniu nasi uczniowie nie zapomnieli również o wyrażeniu szczególnej wdzięczności całemu personelowi hospicjum. To oni bowiem pełnią najważniejsze funkcje dla chorych – są często nie tylko opiekunami na tym etapie ich życia, pielęgniarzami, towarzyszami w codziennych trudach, a niekiedy jedynymi odwiedzającymi. Uczniowie wręczyli personelowi róże, w dowód wdzięczności za trud pracy, podziwu za codzienną troskę nad osobami nieuleczalnie chorymi.
Tego rodzaju inicjatywy są niezmiernie ważne dla kształtowania postaw altruizmu i empatii wśród uczniów. Mamy nadzieję, że współpraca między Publiczną Szkołą Podstawową nr 5, a Hospicjum Domu Ulgi w Cierpieniu będzie kontynuowana, przynosząc ulgę i radość chorym, jednocześnie dając wspaniałą lekcję człowieczeństwa naszym uczniom.
Danuta Wiśniewska