W niedzielne przedpołudnie, 4 sierpnia Katedrę w Sandomierzu wypełnili pątnicy z kolumny sandomierskiej i janowskiej zmierzający do tronu Królowej Polski. Tegorocznym rekolekcjom w drodze towarzyszą słowa „Oblubienico Ducha Świętego, módl się za nami!”
Mszy świętej rozpoczynającej wspólne pielgrzymowanie przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ją kapłani posługujący pątnikom oraz kapłani z Sandomierza. W Eucharystii uczestniczyły rodziny i znajomi pielgrzymów.
Nawiązując do czytań mszalnych, bp Krzysztof Nitkiewicz mówił w homilii o perspektywie wieczności i potrzebie prowadzenia życia, które będzie podobało się Bogu. Jego przykładem, jest zdaniem kaznodziei, pielgrzymka wypełniona modlitwą, ofiarą oraz braterskimi relacjami. Wszystko po to, żeby jak mówi św. Paweł apostoł, odnawiać się ku głębszemu poznaniu Boga, na obraz Tego, który nas stworzył.
– Pragnę wam za to gorąco podziękować. Obok osobistych intencji, jakie niesiecie w sercach, ważne jest również wasze publiczne świadectwo głębokiej wiary. Brakuje go niestety w postawie wielu z nas – kapłanów i świeckich, a jeśli już je dajemy, to bywa wyblakłe, pozbawione entuzjazmu. Zdarza się, że robimy niektóre rzeczy na pokaz. Może dzieje się tak dlatego, iż za mało przebywamy z Bogiem. Nasze życie religijne bardzo zubożało. Parafrazując słowa patrona dnia dzisiejszego św. Jana Marii Vianneya, przypominamy rybę, która narzeka, że ma zbyt wiele wody i chce, żeby ją całkowicie wypompowano. A przecież chrześcijanin powinien dążyć do jak najdłuższego, do jak najczęstszego przebywania z Bogiem. Stąd jeszcze większa wdzięczność, drodzy pielgrzymi, za wasze świadectwo.
– Tym bardziej, że wokół można zaobserwować wyjątkową aktywność osób rozpalających w Polsce ogniska rewolucji, która tylko pozornie ma charakter obyczajowy. Tymczasem ona uderza w same fundamenty porządku ustanowionego przez Boga. Jej szeregowi żołnierze nie zdają sobie sprawy z tego, że działają również przeciwko sobie. Póki co, jeżdżą z jednego miejsca w drugie, żeby przekonywać do swoich poglądów. A jeśli ktoś odważy się z nimi polemizować, jest atakowany jak metropolita krakowski Marek Jędraszewski. Pozostańmy wierni Bogu i Kościołowi, bo chociaż nieraz upadamy, znamy już i Prawdę, i Drogę. My już posiadamy Życie najwspanialsze ze wszystkich – Jezusa Chrystusa. Jego Ewangelia ukształtowała pokolenia wielkich ludzi: kobiet, mężczyzn, dzieci. Z ziarna Chrystusowej nauki wyrósł przepiękny Sandomierz oraz bezcenne dziedzictwo polskiej kultury. To właśnie Jezus Chrystus wzywa do miłości każdego człowieka, przebacza skruszonym grzesznikom, lecz i ostrzega przed tym, co miłością jest tylko z nazwy. Bo to nieprawda, że „love is love” albo, że “ważne jest kogo kochasz, a nie jego płeć”. Dlatego Kościół katolicki ocenia negatywnie tego rodzaju styl życia. Sama nauka i jej wykładnia jednak nie wystarczą. Potrzeba nam wszystkim mocnej i żywej wiary. Dlatego wystrzegajmy się również politycznej poprawności, gdyż najpierw zniknie nasz głos, a potem my sami.
Ale wy, drodzy pielgrzymi, nie zginiecie, gdyż powierzyliście się opiece Najświętszej Maryi Panny. Wasze pielgrzymowanie, podobnie jak Jej życie, podoba się Bogu i jesteście prawdziwie błogosławieni – powiedział biskup.
Po Mszy św. pątników na pielgrzymi szlak odprowadził bp. Krzysztof Nitkiewicz. Kolumna sandomierska, składa się z trzech grup: sandomierskiej, staszowsko-połanieckiej i koprzywnicko-klimontowskiej. Idzie w niej w tym roku ok. 300 osób. Jej przewodnikiem jest ks. Marcin Grzyb. Dzisiejszy etap pieszej wędrówki pielgrzymi zakończą po dotarciu na nocleg do Klimontowa.
W skład Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sandomierskiej wchodzą jeszcze: kolumna z Janowa Lubelskiego idzie w niej ok. 180 osób w dwóch grupach, a przewodnikiem jest ks. Paweł Surowiec. Kolumna ze Stalowej Woli, która liczy 654 pątników, a kierownikiem jest ks. Dominik Bucki. Pielgrzymi idą w sześciu grupach. Ostatnią kolumną wchodzącą w skład pielgrzymki diecezjalnej jest grupa z Ostrowca Świętokrzyskiego. W tym roku z Ostrowca wyruszyło 160 pielgrzymów. Kierownikiem grupy jest ks. Mariusz Wasil, a pielgrzymi idą w dwóch grupach. Wszystkie kolumny łącza się 12 sierpnia, aby wspólnie oddać cześć Królowej Polski.