Po raz kolejny miłośnicy muzyki klasycznej i sakralnej mogli wysłuchać niezwykłych koncertów zorganizowanych w kościele parafialnym w Glinianach i Ożarowie.
W Glinianach koncert poprzedziła Msza św. podczas której modlono się w intencji artystów oraz wspominano Krystynę Jamroz, której poświęcony jest festiwal.
– Co roku na to wydarzenie czekają nie tylko miłośnicy muzyki ale też licznie przybywający goście i parafianie. Swoistej atmosfery i uroku dodaje koncertowi zabytkowe wnętrze naszej świątyni, która staje się miejscem muzycznego uwielbienia Boga oraz prezentacją największych dzieł muzyki sakralnej – podkreślał ks. Bogusław Wójtowicz, proboszcz parafii.
Tegoroczny koncert poprowadził znany już widowni Artur Jaroń, dyrektor festiwalu. Podczas koncertu wystąpili znani soliści: Roma Owsińska, sopran; Jakub Oczkowski, tenor i Nicola Heromińska. Artystom akompaniowali muzycy: Maciej Jaroń na altówce i Artur Jaroń na fortepianie. Zebrana w pięknej drewnianej świątyni publiczność mogła usłyszeć znane utwory: Wolfganga A. Mozarta, Georga F. Hendla, Césara Francka i Giuseppe Verdiego. – Po raz kolejny w pięknej scenerii kościoła w Glinianach publiczność mogła usłyszeć perły muzyki sakralnej ale także znane utwory klasyczne. Artyści wykonali „Panis Angelicus autorstwa Césara Francka, „Ave Verum Corpus” Wolfganga A. Mozarta czy też przepiękną pieśń „Pozwól mi Panie”. Oczywiście nie zabrakło utworów Stanisława Moniuszki z okazji 200. rocznicy urodzin artysty. Cieszę się, że coroczny koncert wywołuje wielkie wzruszenie wśród tutejszych widzów i mam nadzieję, że w kolejne lata będziemy tutaj wracali – podkreślał Artur Jaroń, dyrektor artystyczny festiwalu.
W kościele parafialnym w Ożarowie zaprezentowała się Narodowa Akademicka Orkiestra Kameralna „Wirtuozi Lwowa” pod dyrygenturą Siergieja Burko oraz światowej klasy soliści: Iwona Socha, sopran oraz Anna Borucka, mezzosopran. Na klawesynie akompaniowała Katarzyna Sroka.
Przybyłych gości i artystów w ożarowski sanktuarium powitał ks. Jan Ziętarski, proboszcz parafii.
Koncert rozpoczął utwór Symfonia G-dur Antonio Vivaldiego. – Sam artysta był księdzem i łączył w sobie posługę kapłańską z twórczością artystyczną. Komponował muzykę sakralną ale także świecką. Symfonia G-dur w trzech częściach to wspaniały utwór, który pokazuje kunszt artysty oraz jego wspaniałą wyobraźnię muzyczną. W drugiej części koncertu będziemy mogli usłyszeć wspaniałe i pełne emocji dzieło Pergolesiego „Stabat Mater” w dwunastu częściach – mówił Artur Jaroń, dyrektor artystyczny festiwalu.
– Po raz kolejny przepiękny koncert poruszył nie tylko nasze serca, ale i duszę. Chciałoby się takiej muzyki słuchać godzinami. Dziękujemy organizatorom oraz naszemu księdzu proboszczowi za umożliwienie nam przeżycia takiej duchowej uczty – podkreślała pani Teresa po koncercie.