Walentynkowe randki małżeńskie

W Stalowej Woli i w Gawłuszowicach zorganizowano Walentynkowy Dzień Małżeński.

Tekst: A. Capiga i ks. A. Stachowicz

Prawie 160 par uczestniczyło w III Walentynkowym Dniu Małżeńskim w Stalowej Woli, zaś w Gawłuszowicach w organizowanym tam po raz pierwszym tak nietypowym spotkaniu małżeńskim wzięło udział trzydzieści par małżeńskich. Spotkania rozpoczęły się od Mszy świętych.

W Stalowej Woli Mszy św. w parafii św. Jana Pawła II przewodniczył ks. Tomasz Cuber, dyrektor Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin diecezji sandomierskiej. – Chcemy dziś prosić Boga, aby uświęcał wasze związki, by dodawał wam siły, abyście w małżeńskich przyrzeczeniach nie tylko trwali, ale jeszcze bardziej je umacniali. Zapraszajcie więc Boga do waszej miłości, niech On też was wspiera – powiedział duszpasterz.

Każda małżeńska para otrzymała indywidualne błogosławieństwo oraz obrazki – z wizerunkiem Matki Bożej dla żony i św. Józefa dla męża.

Dalsza część Walentynkowego Dnia Małżeńskiego odbyła się restauracji. Tam odbyły się dwie konferencje oraz małżeński ba walentynkowy. Konferencje małżeńskie poprowadził Jan Wilk. Jedna z nich miała tytuł: “Ile razy mamy przebaczać żonie, mężowi?”. – Zawsze. Nie ma innego rozwiązania. Dlaczego? Jest to łatwe i trudne zarazem. Łatwe, bo mamy ku temu jednoznaczne wskazanie Chrystusa. Trudne, bo czasami po ludzku może być to nieosiągalne. Na przykład przebaczenie małżeńskiej zdrady – odpowiedział prelegent.

Patronat duchowy nad III Walentynkowym Dniem Małżeńskim sprawował ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz.

Zainspirowany powodzeniem „Randki małżeńskiej” między innymi w Stalowej Woli i w trosce o małżeństwa w swojej parafii proboszcz z Gawłuszowic ks. Witold Szczur postanowił u siebie zorganizować podobne wydarzenie.

Pomysł zorganizowania Walentynkowego Dnia Małżeńskiego, czyli takiej randki małżeńskiej nie jest nowy. W wielu miejscach takie spotkania są organizowane. W Gawłuszowicach podjęliśmy się zadania by zorganizować takie spotkanie po raz pierwszy. Formuła spotkania zawiera modlitwę, dwie konferencje o komunikacji w małżeństwie oraz zabawę. Myślę, że będzie to dobrą okazją do modlitwy, refleksji nad małżeństwem i rodziną. Większość uczestników spotkania to nasi parafianie, dlatego może ono stanowić przyczynek do ożywienia duszpasterskiego i być świadectwem dla innych małżeństw – zaznaczył ks. Witold Szczur.

Spotkanie rozpoczęto modlitwą w kościele parafialnym.

Na zakończenie Mszy św. odbyło się specjalne błogosławieństwo dla małżonków, którzy następnie przy dźwiękach marsza weselnego uroczyście wyszli ze świątyni. Druga cześć małżeńskiego spotkania odbył się w zajeździe w miejscowości Brzyście.

Prowadzącymi prelekcje byli państwo Marta i Marek Babikowie z Krakowa. – Pierwsza konferencja była refleksją nad codziennymi zadaniami i wyzwaniami stającymi przed małżonkami. W konferencji pt. „Być mężem, być żoną” chodziło o pokazanie, że małżeństwo jest pewną drogą rozwoju, gdzie każdy nabywa coraz więcej umiejętności i warto patrzeć na drugą osobę, jak te umiejętności działają w relacji – czy ją rozwijają, czy popychają do przodu. Zwracaliśmy uwagę na te elementy, które zawsze warto przemyśleć i rozwijać budując relację. W drugiej części chcieliśmy pokazać, że podstawą wejścia w przestrzeń seksualności i miłości wyrażanej poprzez ciało jest postawa miłości bezwarunkowej: „kocham cię nie za coś, nie po coś, nie dla czegoś, ale dlatego, że to jesteś ty”. To szczególnie ważne, by pokazać, że seksualność opiera się na miłości – podkreślali prelegenci.

Zabawę poprowadzili Helena Dobrowolska i Tomasz Bełz z zespołu wodzirejskiego „Trio z Rio”.

Red.
Redakcja Diecezji Sandomierskiej w Internecie