W uroczystość poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu modlono się w intencji Kościoła Sandomierskiego oraz za zmarłych prałatów i kanoników Kapituły Katedralnej. Eucharystii przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, a koncelebrowali prałaci i kanonicy na czele z ks. prał. Janem Biedroniem, dziekanem kapituły.
Na początku Eucharystii bp Nitkiewicz mówił o znaczeniu świątyni katedralnej.
– Uroczystość poświęcenia naszej Bazyliki Katedralnej jest świętem całego Kościoła Sandomierskiego i w pewnym sensie jego urodzinami. To właśnie w katedrze, biorącej swą nazwę od katedry biskupiej, gromadzi się Kościół lokalny, stąd wypływają strumienie sakramentów. Jest ona najważniejszą świątynią w diecezji nie z racji na imponujący wygląd czy tłumy turystów odwiedzających ją każdego dnia, lecz z powodu swej roli. Gromadzimy się dzisiaj wespół z Kapitułą Katedralna, która razem z naszą bazyliką obchodzi swoje święto, z mieszkańcami Sandomierza, a jednocześnie pozostajemy w duchowej łączności ze wszystkimi parafiami naszej diecezji – mówił bp Nitkiewicz.
W homilii ks. kan. Michał Grochowina, oficjał Sadu Biskupiego, podkreślał, że powinniśmy być wdzięczni naszym przodkom za wkład w upiększanie bazyliki katedralnej ale również za przekazaną wiarę.
– Dziś w kalendarzu liturgicznym w tym świętym miejscu, w którym się znajdujemy przypada Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Katedralnej. Jednocześnie jest to dzień, w którym z naszych serc płynie modlitwa za zmarłych prałatów i kanoników Kapituły Katedralnej, którzy na przestrzeni wieków przynależeli do tej kapituły. Dobrze, że jest taki dzień, kiedy możemy razem się modlić, bo tak wyrażamy naszą wdzięczność za te święte mury i tych, mądrych naszych poprzedników, a są wśród nich ludzie wiary, umiłowania ojczyzny, mecenasi kultury oraz błogosławieni i kandydaci na ołtarze. Wdzięczność jest dziś tak bardzo potrzebna w życiu – mówił kaznodzieja.
Po Mszy św. w Kurii Diecezjalnej odbyła się sesja kapituły z udziałem Biskupa Ordynariusza. Obrady otworzył ks. prałat Jan Biedroń, który przedstawił sprawy bieżące. W trakcie spotkania mówiono między innymi o pracach konserwatorskich, które będą się toczyły w kapitularzu katedralnym oraz o przygotowaniach do Roku Jubileuszowego 2025, w jaki sposób wykorzystać ten czas dla pożytku duchowego wiernych.
Istnienie sandomierskiej kapituły, mającej początkowo status kapituły kolegiackiej, datuje się, co najmniej na rok 1191. Od 1818 r. jest ona Kapitułą Katedralną. Działania kapituły wyznacza odpowiedni Statut. W skład kapituły wchodzą prałaci, kanonicy gremialni oraz kanonicy honorowi. Kanonicy mają prawo do noszenia stroju chórowego oraz dystynktorium z Białym Orłem w koronie oraz wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny.