W sobotni wieczór, 29 marca 2025 roku, w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Janiku odbył się koncert organowy zatytułowany „Misterium dźwięku i ciszy”. Wydarzenie wpisało się w atmosferę refleksji i zadumy towarzyszącą Wielkiemu Postowi, przyciągając licznych melomanów oraz osoby poszukujące duchowego wyciszenia.
Za kontuarem organów zasiedli Tomasz Masternak – organista parafii w Janiku, oraz Krzysztof Weber – organista parafii pw. Matki Bożej Śnieżnej i św. Judy Tadeusza w Zarzeczu. W programie koncertu znalazły się utwory mistrzów muzyki organowej, m.in. Jana Sebastiana Bacha, Leona Boëllmanna, Césara Francka, Jacques’a-Nicolasa Lemmensa oraz ks. Antoniego Chlondowskiego. Każde wykonanie cechowało się starannością i wyczuciem, oddając bogactwo brzmienia organów oraz pełnię emocji zawartych w kompozycjach.
Kulminacyjnym punktem wieczoru była organowa aranżacja Stacji Drogi Krzyżowej. Każda stacja została opracowana muzycznie w sposób podkreślający jej duchowe i symboliczne znaczenie, a dźwięki organów prowadziły słuchaczy przez kolejne etapy Męki Pańskiej. Szczególne poruszenie wywołała ostatnia stacja – wykonana na trzy ręce przez Tomasza Masternaka i Krzysztofa Webera – która nadała utworowi wyjątkową głębię i siłę wyrazu. Publiczność, pogrążona w skupieniu i modlitewnej ciszy, stała się integralną częścią tego muzycznego misterium.
Atmosferę koncertu potęgował półmrok świątyni, rozświetlony jedynie ciepłym światłem lamp przy ołtarzu. Gra świateł i cieni tworzyła mistyczną przestrzeń, w której dźwięk i cisza stapiały się w jedność. W tej wyjątkowej scenerii muzyka nabierała szczególnego znaczenia, stając się zaproszeniem do kontemplacji i wewnętrznego skupienia.
„Misterium dźwięku i ciszy” było nie tylko wydarzeniem muzycznym, ale także głębokim przeżyciem duchowym, które pozostawiło trwały ślad w sercach słuchaczy. Koncert stał się prawdziwą ucztą ducha – pomocą w modlitwie, refleksji i przygotowaniu do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Było to spotkanie z muzyką, która nie tylko zachwyca, ale także prowadzi do głębokiej refleksji nad istotą wiary i duchowości.