Wspominali i modlili się ze św. Janem Pawłem II

We wtorkowy wieczór wpisujący się w Oktawę Wielkanocy, kolegiata św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim w godzinie Apelu Jasnogórskiego zgromadziła duże rzesze wiernych. To właśnie wtedy rozpoczęło się modlitewne czuwanie wraz z osobą św. Jana Pawła II.

Po odśpiewaniu: Maryjo Królowo Polski, jestem przy Tobie Pamiętam! Czuwam!, zebrani wsłuchali się w treści przygotowane z okazji przypadającej 19. rocznicy przejścia do domu Ojca – św. Jana Pawła II, papieża przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia, określanego mianem Wielki. Papieża pielgrzyma, zatroskanego o pokój i wolność, obrońcy życia, który sam doświadczył zamachu na swoje życie.

Wielkim atutem przygotowanego czuwania był przygotowany przez ks. Witolda Garbulińskiego multimedialny pokaz archiwalnych nagrań z przemówieniami świętego papieża do Polaków. Niezwykle wzruszające stały się na nowo przywołane słowa, które i w obecnym czasie są cały czas aktualne: Proszę Was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym […] abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.

Na zakończenie wszyscy zebrani przeszli pod figurę św. Jana Pawła II obok Kolegiaty, aby w obecności harcerzy trzymających honorową wartę punktualnie o godz.21:37 odśpiewać ulubioną pieśń papieża – „Barkę”.

Ks. Jan Sarwa

Ks. Grzegorz Słodkowski