8.8 C
Sandomierz
wtorek, 21 marzec, 2023
Strona główna Pogrzeb Żołnierzy Wyklętych – Józefa Kłysia i Stefana Wojciechowskiego

Pogrzeb Żołnierzy Wyklętych – Józefa Kłysia i Stefana WojciechowskiegoW poniedziałek, 20 marca w Janowie Lubelskim odbędą się uroczystości pogrzebowe Żołnierzy Wyklętych – komendanta placówki WiN w Wólce Ratajskiej – Józefa Kłysia (pseudonim „Rejonowy”) i jego podkomendnego – Stefana Wojciechowskiego (pseudonim „Mordka”). Pogrzeb będzie miał państwowy charakter, a „Niezłomni” zostaną pochowani na janowskim cmentarzu z największymi honorami państwowymi.

Uroczystości pogrzebowe z asystą honorową Wojska Polskiego rozpoczną się dzień wcześniej, w niedzielę, 19 marca, wystawieniem doczesnych szczątków żołnierzy w dwóch kościołach – Józefa Kłysia w kościele w Wólce Ratajskiej, a Stefana Wojciechowskiego – w janowskiej kolegiacie. To będą chwile dla rodzin pomordowanych. W obu kościołach, będą odprawione Msze święte w intencji ofiar terroru komunistycznego.

W poniedziałek, 20. marca, najważniejszym elementem uroczystości pogrzebowych będzie o godz. 13.00 uroczysta Msza święta w janowskiej kolegiacie z udziałem dostojników kościelnych i państwowych.

Wcześniej, przed południem, w Wólce Ratajskiej zostanie odprawiona Msza święta i odsłonięta tablica poświęcona pamięci Józefa Kłysia oraz mieszkańców Wólki Ratajskiej, zaangażowanych w działalność podziemia antykomunistycznego.

Tego dnia, po południu, szczątki Kłysia zostaną przewiezione z Wólki Ratajskiej do Janowa i o godzinie 12.45 – razem z trumną Wojciechowskiego, uroczyście wprowadzone do janowskiej kolegiaty. Przy trumnach, przykrytych biało-czerwoną flagą, z żołnierską czapką na wieku, wartę honorową będą pełnić żołnierze Wojska Polskiego.

Po Mszy pogrzebowej z ceremoniałem wojskowym – około godz. 13.45, trumny ze szczątkami bohaterów zostaną przewiezione ulicami miasta w sformowanym kondukcie żałobnym, który przejdzie z kościoła na janowski cmentarz. Szczątki żegnanych żołnierzy spoczną w grobach cmentarza przy ulicy Bialskiej 92. Zgodę na wspólny pogrzeb komendanta i jego podkomendnego wyraziły rodziny. Żołnierski pogrzeb rozpocznie hymn państwowy. Po ceremonii złożenia trumien do grobów, odbędzie się Apel Pamięci i salwa honorowa.

PODZIEL SIĘ