Wystawa misyjna w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ożarowie

Obchodzony w kościele w dniach 22-28 października Tydzień Misyjny, jest okazją do przybliżenia informacji młodzieży o pracy misjonarzy.

Wystawa misyjna zorganizowana w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ożarowie przybliża pracę misjonarzy podejmujących swą posługę w dziele ewangelizacji, edukacji, pomocy medycznej i pomocy charytatywnej. Młodzi ludzie mieli okazje poznać postać kard. Adama Kozłowieckiego SJ misjonarza w Zambii, pochodzącego z Huty Komorowskiej, jak również pracę misyjną misjonarzy prezentowaną w zdjęciach. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się stroje i eksponaty z krajów misyjnych.

Pani dyrektor szkoły Monika Włodarska otworzyła wystawę oraz przekazała gratulacje dla jej organizacji w budynku szkoły. – Spotkanie z misjami i o misjonarzach zawsze jest fascynujące, prezentowana wystawa o kard. Kozłowieckim i misjonarzach uczy postawy patriotyzmu i szacunku do tradycji i kultury. Młodym ludziom w obecnym czasie potrzeba takich spotkań, aby czerpali najlepsze wzorce postaw i w swoim życiu kierowali się właściwą hierarchią wartości – powiedziała pani dyrektor.

– Wystawa oraz eksponaty misyjne bardzo przemawiają i wzbudzają zainteresowanie. Ciszę się że w naszej szkole możemy mieć takie lekcje i że tematyka misyjna jest prezentowana – mówi Aleksandra uczennica technikum. Natomiast Wojciech z liceum podkreślił: Nie mamy na co dzień dostępu do takich eksponatów i możliwości ich przymierzenia oraz dotknięcia, dobrze że w Tygodniu Misyjnym mamy taką możliwość.

Aktualnie posługuje na misjach 1690 polskich misjonarzy i misjonarek. Z diecezji sandomierskiej na misjach posługuje 10 kapłanów. Wystawa misyjne przygotowana została przez Papieskie Dzieła Misyjne, a tematykę misyjną uczniom przybliżali ks. Daniel Koryciński i ks. Paweł Kida, katecheci w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Ks. Daniel Koryciński

Red.