Obchody uroczystości Niepokalanego Poczęcia Maryi w janowskim sanktuarium rozpoczęły się od nocnego czuwania przed Najświętszym Sakramentem, które odbyło się w wigilię uroczystości. Zakończyło się ono o północy Mszą św. ku czci Maryi Niepokalanej.
– To już tradycja, że w wigilię maryjnych uroczystości w naszym sanktuarium odbywa się nocne czuwanie modlitewne. Jest to czas na osobistą modlitwę i czuwanie w grupach formacyjnych. Przed świętem Niepokalanego Poczęcia Maryi czuwanie poprowadził Ruch Światło-Życie, czyli młodzieżowa oaza i Domowy Kościół – wyjaśnił ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii.
W samą uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny podczas wieczornej Mszy św. swoje patronalne święto obchodziły parafialne grupy z Ruchu Światło-Życie. Podczas Mszy św. do młodzieżowej grupy oazowej przyjęto 9 osób, którzy złożyli deklarację formowania się w ramach ruchu oazowego. Otrzymali także pobłogosławioną „foskę” czyli znak przynależności do oazy. Młodzi podkreślali, że oazam, to okazja do pogłębienia wiary, osobistej formacji, ale także radość wspólnych spotkań, dzielenia się codziennymi sprawami i wspólne wspieranie się w rozwiązywaniu trudnych sytuacji.
– Obrzęd foskowania 9 członków Ruchu Światło Życie oznacza wyrażenie woli przynależenia do Ruchu i podjęcia podstawowych zadań wynikających z jego charyzmatu: formacji wewnętrznej oraz apostolatu. Nałożenie foski jest przyjęciem zewnętrznego znaku przynależności do Ruchu. Młodzi mają okazję sprawdzić swoje zaangażowanie w proces rozwoju wiary i odpowiedzialności za wspólnotę do której przynależą. Po kilkumiesięcznym przygotowaniu i trwaniu we wspólnocie, młodzi podjęli decyzję, że chcą bardziej się zaangażować i przyjąć foskę – mówiła Siostra Tomasza Jaroszkiewicz, moderatorka.
We wspólnej modlitwie uczestniczyły także rodziny tworzące kręgi Domowego Kościoła. Jak podkreślali jest to wspólne wspieranie siebie w odkrywaniu pięknego powołania do świętości w małżeństwie oraz małżeńska formacja wiary i sposób na pełne przeżywanie swojego powołania do małżeństwa.
– To wyjątkowy dzień, który z jednej strony kieruje nasz wzrok na Maryję Niepokalaną, jako wzór świętości, a z drugiej strony przypomina nam o korzeniach Ruchu, który właśnie Niepokalanej zawierzył ks. Franciszek Blachnicki. Cieszę się, że możemy go tak uroczyście celebrować wraz ze wspólnotami oazowymi działającymi przy parafii, które nadają jej duszpasterskiego ducha maryjnego – dodał ks. Tomasz Lis. Wspólne świętowanie zakończyła agapa w domu parafialnym.