XVIII Wieczór Cecyliański na Piaskach

W Sanktuarium Płaczącej Pani w Ostrowcu Świętokrzyski już po raz XVIII odbył się Wieczór Cecyliański.

Koncerty te odbywają się rokrocznie od 2005 roku. W tej edycji koncertu wystąpili artyści z Warszawy: Rafał Bartmiński, tenor z Teatru i Opery Narodowej, dr Emmanuel Bączkowski, organista Kościoła Środowisk Twórczych oraz ostrowiecki chór Cantate Domino pod batutą p. Andrzeja Budzińskiego.

Artyści licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowali muzykę takich kompozytorów jak: Bach, Haendel, Liszt, Gounod, Moniuszko, Franck, Bizet, Verdi. Ostrowieccy melomani, wśród których też mogliśmy dostrzec posła na Sejm X kadencji pana Andrzeja Kryja bardzo spontanicznie i żywiołowo oklaskiwali artystów. Gromkimi brawami publiczność wyraziła swój zachwyt utworami „Largo” G. F. Haendla, organowymi improwizacjami nt. pieśni maryjnych – E. Bączkowskiego, “Agnus Dei” G. Bizeta, czy wspólnie wykonanym „Panis angelicus” C. Francka – na tenor solo wraz z chórem Cantate Domino oraz akompaniamentem organowym p. Emmanuela. Koncert zakończyły „Hymn do św. Cecylii” oraz „Modlitwa kapłana” z opery Nabucco – G. Vergiego wykonanymi przez ostrowiecki chór.

Na zakończenie słowa podziękowania dla artystów skierował ks. proboszcz Zbigniew Wiatrek, który zaprosił melomanów na koleje edycje tych koncertów.

Warto też dodać, że w październiku br. brązowym orderem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego organista, dyrygent i nauczyciel p. mgr Andrzej Budziński, posługujący w Sanktuarium na Piaskach.

Red.
Redakcja Diecezji Sandomierskiej w Internecie