Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu przybliżyli poezję, nauczanie i myśli świętego Jana Pawła II odnoszące się do tajemnicy powołania. Montaż zaprezentowany w kaplicy seminaryjnej transmitowany był za pomocą przekazu internetowego na kanale YouTube diecezji sandomierskiej.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 20.00. Na początku ksiądz rektor Rafał Kułaga przywitał wszystkich zgromadzonych w kaplicy oraz łączących się za pomocą mediów społecznościowych oraz zaprosił do wspólnej modlitwy. – Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd. Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj, wiesz, że ono musi tu gdzieś być — Gdzie jesteś, źródło? Jakże starannie ukryłeś tajemnicę twego początku. Pozwól mi wargi umoczyć w źródlanej wodzie, odczuć świeżość, ożywczą świeżość. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Tymi słowami zaczerpniętymi z Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II rozpoczynamy naszą dzisiejszą medytację. Wsłuchując się w słowa naszego papieża, będziemy starali się zbliżyć się do źródła, źródła naszego istnienia, naszego życia, źródła naszego powołania. Źródła do którego zdąża każdy człowiek – do Jezusa Chrystusa, który jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym Człowiekiem. Co roku w maju udajemy się do parafii naszej diecezji w ramach tzw. niedziel powołaniowych. W tym roku nie jest to możliwe. Dlatego łącząc się przez internet, pragniemy być z wami i modlić się o nowe i święte powołania kapłańskie oraz o ustanie epidemii – mówił ks. Rafał Kułaga, rektor seminarium.
– Święty Jan Paweł II jest wzorem i przykładem dla nas, przyszłych kapłanów. Przez jego wstawiennictwo, w dniu wigilii setnych urodzin, chcemy modlić się o nowe święte powołania i prosić o szybkie zakończenie epidemii. Poszczególne teksty i rozważania różańcowe zostały zaczerpnięte przede wszystkim z bogatego dorobku naszego papieża – mówił kleryk Jan Golec.
Swoim świadectwem o Janie Pawle II podzielił się kleryk Dariusz Cichoń:
– Święty Jan Paweł II jest dla mnie autorytetem. Żył tak, jak głosił. Głosił drogę trudną, ciężką. Jednak swoim życiem, cierpieniem uczynił pontyfikat, swoje słowa wiarygodnymi i autentycznymi. Jest wzorem chrześcijanina – podkreślał kleryk.
Alumni seminarium recytowali wiersze i odczytywali wybrane teksty z wypowiedzi świętego Jana Pawła II. Następnie podczas modlitwy różańcowej, cała wspólnota seminaryjna modliła się w intencji nowych powołań kapłańskich i zakończenia epidemii. Na zakończenie klerycy odśpiewali Apel Jasnogórski, a ksiądz rektor pobłogosławił wszystkich relikwiami świętego Jana Pawła II.
kl. Adrian Trybulski