206 lat pielgrzymiej wierności

Już po raz 206. mieszkańcy Staszowa wyruszyli pieszo do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach, podtrzymując jedną z najstarszych tradycji religijnych regionu.

Tegoroczna pielgrzymka odbyła się w dniach 13–14 czerwca. Jej korzenie sięgają 1820 roku, kiedy Staszów nawiedziła epidemia cholery. W obliczu zagrożenia życia mieszkańcy zwrócili się z modlitwą do Matki Bożej Sulisławskiej, prosząc o ratunek dla miasta. Pielgrzymi udali się wówczas do sulisławskiego sanktuarium, niosąc drewniany krzyż. Gdy dotarli do Zgórska, skąd widoczna była wieża świątyni, ustawili go jako znak zawierzenia i błagania o pomoc. Po powrocie do Staszowa dowiedzieli się, że epidemia wygasła, a wśród mieszkańców nie odnotowano kolejnych ofiar. Od tego czasu staszowianie każdego roku pielgrzymują do Sulisławic, dziękując za ocalenie miasta.

Duchowym przygotowaniem do tegorocznego pielgrzymowania była Msza św. sprawowana 12 czerwca na Cmentarzu Cholerycznym na Pocieszce. W modlitwie uczestniczyli wierni obu staszowskich parafii oraz mieszkańcy miasta, powierzając Bogu swoje intencje i rozpoczynając czas pielgrzymiej drogi.

Jednym z ważnych momentów pielgrzymki był postój przy tzw. krzyżu staszowskim, gdzie uczestników powitał kustosz sanktuarium oraz mieszkańcy Sulisławic. Centralnym punktem wydarzenia była Eucharystia sprawowana drugiego dnia pielgrzymki przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Sulisławskiej. Mszy św. w intencji pielgrzymów i mieszkańców Staszowa przewodniczył ks. prał. Jan Ziętarski.

W pielgrzymce uczestniczyli kapłani posługujący w staszowskich parafiach, przedstawiciele władz samorządowych oraz liczne grono wiernych. Wspólna droga była nie tylko wyrazem wdzięczności za historyczne ocalenie miasta, ale także okazją do modlitwy, umocnienia wiary i budowania wspólnoty.

Od ponad dwóch stuleci pielgrzymka przypomina mieszkańcom Staszowa o wydarzeniach z 1820 roku. Jest również świadectwem żywej pobożności maryjnej oraz zaufania pokoleń, które swoje troski, rodziny i przyszłość niezmiennie powierzają opiece Matki Bożej Sulisławskiej.

PODZIEL SIĘ
Ks. Grzegorz Słodkowski
Rzecznik Diecezji Sandomierskiej
tel. 538 628 370
rzecznik@diecezjasandomierska.pl
Redaktor "Gościa Sandomierskiego"
http://sandomierz.gosc.pl/