Harcerska lekcja historii – Monte Cassino 2026

Harcerze z 17. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Sandomiria” ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Sandomierzu uczestniczyli w wyjątkowej Harcerskiej Wyprawie Pamięci Monte Cassino 2026. Kilkudniowa podróż przez Europę stała się nie tylko lekcją historii, ale także doświadczeniem wspólnoty, wiary oraz harcerskiego wychowania opartego na służbie, odpowiedzialności i pamięci o bohaterach.

Trasa wyprawy prowadziła z Polski przez Czechy, Austrię i Włochy. Jednym z pierwszych ważnych przystanków była Wenecja — miasto kanałów, gondoli i niezwykłej historii. Uczestnicy wyprawy zwiedzili Plac św. Marka, Pałac Dożów, Most Westchnień oraz weneckie uliczki i kanały, odkrywając wyjątkowy klimat miasta położonego na wodzie.

Jednym z najważniejszych momentów była wizyta w Watykanie i udział w audiencji generalnej z Papieżem Leonem XIV. Młodzież z Sandomierza uczestniczyła w spotkaniu na Placu św. Piotra pośród tysięcy pielgrzymów z całego świata. Delegacja przekazała Ojcu Świętemu obraz przywieziony z Sandomierza, namalowany przez panią Zuzannę Wychowańską i przekazany harcerzom przez Burmistrza Sandomierza.

Podczas pobytu w Rzymie uczestnicy odwiedzili Bazylikę św. Piotra, Bazylikę św. Jana na Lateranie, Scala Santa, Koloseum, Forum Romanum, Fontannę di Trevi oraz Schody Hiszpańskie. Szczególnym przeżyciem było poznawanie polskich śladów obecnych w Wiecznym Mieście, w tym historii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej znajdującego się w Bazylice Laterańskiej, przywiezionego tam przed konklawe przez kardynała Karola Wojtyłę i Matkę Teresę z Kalkuty.

Ważnym elementem wyprawy było także międzynarodowe spotkanie ze skautami AGESCI Roccasecca 1. Wspólne gry, zabawy, przygotowanie włoskiego tiramisu oraz wymiana harcerskich chust i upominków pokazały, że harcerstwo i skauting pozostają uniwersalnym językiem przyjaźni, dialogu i pokoju.

Kulminacją wyprawy był udział w V Międzynarodowym Turnieju Młodzieży poświęconym pamięci Bitwy pod Monte Cassino oraz szlakowi 2. Korpusu Polskiego. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 200 młodych ludzi z różnych krajów Europy – Polski, Włoch, Irlandii, Belgii, Szkocji, Anglii, Węgier. Harcerze z Sandomierza byli jedyną grupą harcerską reprezentującą Związek Harcerstwa Polskiego biorącą udział w projekcie.

Podczas pobytu na Monte Cassino młodzież uczestniczyła we Mszy Świętej sprawowanej na Polskim Cmentarzu Wojennym, gdzie spoczywają żołnierze polegli podczas walk o wzgórze i drogę do Rzymu. Eucharystii w uroczystość Zesłania Ducha Świętego przewodniczył ks. Adam Szpotański z IPN, a koncelebrowali ją ks. Tomasz Jarosz – administrator parafii pw. św. Stanisława w Rzymie oraz ks. Piotr Pudło.

Harcerze zwiedzili również klasztor na Monte Cassino oraz uczestniczyli w terenowej grze historycznej prowadzonej szlakami walk 2. Korpusu Polskiego. Zadania wymagały wiedzy historycznej, współpracy, logicznego myślenia i sprawności harcerskich. Trud górskich podejść i wysokie temperatury pozwoliły młodzieży lepiej zrozumieć realia walk, jakie toczyły się w tym miejscu w maju 1944 roku.

Ogromnym sukcesem zakończył się udział drużyny w turniejowej rywalizacji podczas gry terenowej zorganizowanej w drugim dniu wydarzenia. Harcerze z 17 WDH „Sandomiria” zdobyli Puchar Burmistrza miasta Cassino. Drużyna znalazła się w gronie trzech zespołów z najwyższą liczbą punktów uzyskanych na trasie gry terenowej, a o ostatecznym zwycięstwie zdecydowała finałowa dogrywka, w której reprezentanci z Sandomierza okazali się najlepsi.

Przed harcerzami jeszcze droga powrotna do Polski prowadząca przez Wiedeń, który również znalazł się na trasie wyprawy i stanie się kolejną okazją do poznawania historii oraz kultury Europy.

Organizatorem całej Harcerskiej Wyprawy Pamięci Monte Cassino 2026 jest hm. Paulina Grębowiec-Kowalska – drużynowa 17. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Sandomiria”. Przygotowanie i realizacja przedsięwzięcia wymagały ogromnego zaangażowania, pracy i serca włożonego w stworzenie młodzieży możliwości uczestnictwa w tak wyjątkowej lekcji historii i wychowania.

Opiekę duchową podczas wyprawy sprawował druh ks. Piotr Pudło, opiekę medyczną pani Kazimiera Bednarska, natomiast wsparcie organizacyjne oraz kontakt z włoskimi partnerami zapewniała pani Joanna Bocheńska.

Wszystkim z całego serca dziękujemy za wsparcie, zaufanie oraz nieocenioną pomoc w organizacji tego ogromnego przedsięwzięcia.

Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Krzysztofowi Nitkiewiczowi za pasterskie błogosławieństwo i wsparcie naszej misji duchowej oraz wizyty w Watykanie.

Burmistrzowi Miasta Sandomierza Panu Pawłowi Niedźwiedziowi za wsparcie oraz możliwość godnego reprezentowania Królewskiego Miasta Sandomierza.

Staroście Sandomierskiemu Panu Marcinowi Piwnikowi oraz Pani Wicestaroście Grażynie Szklarskiej za życzliwość i wsparcie naszej misji, dzięki którym mogliśmy reprezentować Powiat Sandomierski na arenie międzynarodowej.

Gminie Sandomierz oraz Powiatowi Sandomierskiemu za przekazane oficjalne dary i materiały promocyjne promujące nasz region we Włoszech.

Patronowi medialnemu Gazzetta Italia oraz redaktorowi naczelnemu Sebastianowi Giorgiemu za medialne wsparcie przedsięwzięcia.

Dziękujemy wszystkim Darczyńcom, Sponsorom oraz każdej osobie, która swoją pracą i zaangażowaniem pomogła dopiąć logistykę tej wyjątkowej wyprawy.

Bez Was to marzenie nie mogłoby się spełnić.

Czuwaj!

PODZIEL SIĘ
Ks. Grzegorz Słodkowski
Rzecznik Diecezji Sandomierskiej
tel. 538 628 370
rzecznik@diecezjasandomierska.pl
Redaktor "Gościa Sandomierskiego"
http://sandomierz.gosc.pl/